Kəlbəcər şəhəri Bakıdan təxminən 450 km qərbdə, Bərdə - İstisu (Kəlbəcər) avtomobil yolunun kənarında, Tərtər (çay) çayı sahilində, sıldırım qayalıqlar üzərində yerləşir. Şəhərdə Respublika Dövlət Kənd Təsərrüfatı İstehsal-Texniki Təminat Komitəsinin rayon şöbəsi, məişət xidməti kombinatı, sanitariya-epidemioloji stansiya, 2 orta məktəb, musiqi məktəbi, mədəniyyət evi, 2 kütləvi kitabxana, mərkəzi rayon xəstəxanası, poliklinika, kinoteatr, doğum evi, iri ticarət, sənaye müəssisələri və s. vardı. Geniş dağ düzənliyi üzərində yerləşən Kəlbəcər şəhərini əhatə edən dağlar sanki öz ətəklərini şəhərin ayaqları altında yerə sərmişdir. Kəlbəcər rayonu 25 noyabr 2020 - ci ildə Ermənistan işğalından azad olunmuşdur. Qarabağ Azərbaycandır!
Kəlbəcər rayonu Qərbdə Ermənistan respublikası, şimalda Daşkəsən, Xanlar (Göy-Göl), Goranboy, şimali-şərqdə Tərtər, şərqdə Ağdam, Xocalı, cənubda Laçın rayonları ilə həmsərhəddir. Sahəsi 3054 km2 olan rayonda bir şəhər, bir şəhər tipli qəsəbə (İstisu), 145 kənd vardı. Ağdərə rayonunun 20-yə qədər kəndi də Kəlbəcər inzibati bölgüsünə daxildir. Mərkəzi Kəlbəcər şəhəridir. 8 avqust 1930-cu ildə inzibati rayon statusu almışdır. Kəndləri bunlardır – Abdullauşağı, Ağyataq, Fətallar, Moz, Mozqaraçanlı, Ağcakənd, Oruclu, Təzəkənd, Zağalar, Ağdaban, Bağırlı, Çayqovuşan, Almalıq, Böyükdüz, Laçın, Aşağı Ayrım, Boyaqlı, Yuxarı Ayrım, Bağlıpəyə, Vəng, Başlıbel, Alırzalar, Çovdar, Xallanlı, Şahkərəm, Comərd, Qaragüney, Nəcəfalı, Pirilər, Çaykənd, Kəndyeri, Qasımlar, Mişni, Rəhimli, Çəpli, Zülfüqarlı, Çərəkdar, Çıldıran, Türkeşəvənd, Qalaboyun, Qaraxançallı, Yanşaqbinə, Alolar, Armudlu, Bəzirxana, Hacımalılar, İlyaslar, Dəvədaşı, Mehmana, Çıraq, Məmmədsəfi, Tövlədərə, Dalqılınclı, Barmaqbinə, Dərəqışlaq, Otaqlı, Otqışlaq, Daşbulaq, Alçalı, Allıkənd, Boyur, Dəmirçidam, Qanlıkənd, Bazarkənd, Dovşanlı, Hayad, Əsrik, Çobangərəhməz, Çorman, Tirkeşəvənd, Günəşli, Alçalı, Nəbilər, Hacıkənd, Başkənd, Heyvalı, Yayıcı, Həsənriz, İstibulaq, Ağdaş, Göydərə, Keşdək, Kərəmli, Kolatağ, Damğalı, Qamışlı, Bağırsaq, Keçiliqaya, Zərqulu, Vəngli, Zallar, Həsənlər, Zəylik, Kaha, Hopurlu, Qazıxanlı, Orta Qaraçanlı, Aşağı Qaraçanlı, Baş Qaraçanlı, Xoləzəy, İmanbinəsi, Tatlar, Qılınclı, Alçalı, Quzeyçikin, Qızılqaya, Yuxarı Oratağ, Çopurlu, Qozlu, Qozlukörpü, Lev, Mərcimək, Ağqaya, Birinci Milli, İkinci Milli, Üçüncü Milli, Mollabayramlı, Nadirxanlı, Narınclar, Sarıdaş, Güneypəyə, Seyidlər, Cəmilli, Susuzluq, Qasımbinəsi, Şaplar, Məmməduşağı, Aşağı Şurtan, Orta Şurtan, Soyuqbulaq, Yuxarı Şurtan, Taxtabaşı, Yenikənd, Təkəqaya, Babaşlar, Bozlu, Çormanlı, Qaragüney, Yanşaq, Yellicə, Təkdam, Zar, Şeyinli, Zivel, Şahmansurlu.
Kəlbəcər rayonunun əhalisinin sayı 94,1 min (01.01.2020) nəfərdi. Kəlbəcər əhalisinin 98 faizini Azərbaycanlılar, 2 faizini isə, ruslar, İrandan gəlmə kürdlər və başqa millətlər təşkil edir.
"Kəlbəcər" toponiminin mənşəyi qədim türk dilində (oykonimin ilkin forması Kevliçer kimi qəbul edilib) "çay üstündə qala" deməkdir. Kevli "çayın üstü", çer/car "qala" mənasını verir. Yaşayış məntəqəsinin yerləşdiyi qayada Tərtərçay çayı boyunca cərgə ilə düzülmüş qədim süni mağaralar mövcuddur. Buna görə də mütəxəssislər toponimi kevil/kəvl və qədim türk dillərindəki cər (qaya, yarğan) komponentləri ilə əlaqələndirirlər.
Səthi dağlıqdır (Murovdağ, Şahdağ, Şərqi Sevan (Göyçə), Vardenis, Mıxtökən, Qarabağ silsiləsinin və Qarabağ yaylasının bir hissəsi). Ən yüksək zirvəsi Camış dağı (3724) və Dəlidağdır (3616). Ərazidə Yura, Tabaşir, Paleogen, Neogen və Antropogen çökmə, vulkanogen-çökmə və vulkanik süxurları yayılmışdır. Ən böyük çayı Tərtər və onun qolları (Lev çayı, Tutqunçay və sair) Bazarçayın da mənbəyi Kəlbəcər rayonu ərazisindədir. Rayonun mərkəzi və şimal hissəsində enliyarpaqlı meşələr, meşə-çöl bitkiləri, yüksək və qismən orta dağlarda alp və subalp çəmənlikləri geniş yer tutur. Meşələrinin ümumi sahəsi 32774 hektardır. Qaya keçisi, qonur ayı, çöl donuzu, daşlıq dələsi, ular, qartal və sair faunasını zənginləşdirir.
Kəlbəcər şəhəri Bakıdan təxminən 450 km qərbdə, Bərdə - İstisu (Kəlbəcər) avtomobil yolunun kənarında, Tərtər (çay) çayı sahilində, sıldırım qayalıqlar üzərində yerləşir.
Şəhərdə Respublika Dövlət Kənd Təsərrüfatı İstehsal-Texniki Təminat Komitəsinin rayon şöbəsi, məişət xidməti kombinatı, sanitariya-epidemioloji stansiya, 2 orta məktəb, musiqi məktəbi, mədəniyyət evi, 2 kütləvi kitabxana, mərkəzi rayon xəstəxanası, poliklinika, kinoteatr, doğum evi, iri ticarət, sənaye müəssisələri və s. vardı. Geniş dağ düzənliyi üzərində yerləşən Kəlbəcər şəhərini əhatə edən dağlar sanki öz ətəklərini şəhərin ayaqları altında yerə sərmişdir.
Azərbaycanın cənnət məkanı olan Kəlbəcər rayonunun ərazisini başdan-başa gülüstan adlandırmaq olar. Otuz mindən artıq bulağı olan, ilin bütün dövrlərində, hər çeşmə başında qonağı olan Kəlbəcər rayonu təbiətin muzeyidir. Rayon ərazisində 4 mindən artıq bitki növü bitir ki, bunlardan da 200-ü dərman bitkisidir. Zəngin meşələr diyarı olan Kəlbəcərdə yüzlərlə mineral bulaqlar mövcuddur. Min bir dərdin dərmanı olan İstisuyun şöhrəti, sinəsindən qarı-qırovu, zirvəsindən tufanı-çəni heç zaman əskik olmayan Murovun şıltaqlığı, hər il yamacları qonaq-qaralı olan Dəlidağın saysız-hesabsız gülü-çiçəyi aləmə bəllidir. Məhz bu səbəbdən də Qafqaz geologiyasının atası hesab edilən V. Avix Kəlbəcər haqqında demişdir ki: “Kim Tərtərçay dərəsi boyunca seyr etməmişdirsə, İsveçrənin gözəlliyinə yalnız o məftun ola bilər”.
Kəlbəcərə dünya şöhrəti qazandırmış Yuxarı İstisu, Aşağı İstisu, Keşdək, Qarasu, Mozçay, Bağırsaq, Qotursu kimi çox böyük müalicə - balneoloji təsirə malik mineral su yataqları da (ümumi istismar ehtiyatları 3093 m3/gün) işğal ərazisində yerləşir.
Təbiətin Kəlbəcərə bəxş etdiyi min bir nemətdən biri də bizi dünyaya tanıdan və loğman kimi neçə milyon insanı sağaldaraq həyata qaytaran dirlik suyu – İSTİSUDUR.
İstisu Kəlbəcərin qərb hissəsində silsilə dağ yamaclarındadır. Göyçə gölündən 300 verstlik yolda yerləşir. Dəniz səviyyəsindən 2225 metr yüksəklikdədir. Oradan dəmiryol stansiyasına (Ağstafaya) 112 verstlik maşın yoludur. Yevlax-Bərdə dəmir yolu ilə isə İstisuya Tərtər-Ağdərədən keçən yol 200 km-dir. Kəlbəcər-İstisu arası isə Tərtər çayı boyunca uzanan maşın yolu ilə 25 km-dir. 1940-cı ildə 2 sahədə (Kəlbəcər-Ağdərə, Kəlbəcər-İstisu) İstisu-Tərtər yolu çəkilmişdi.
Azərbaycan təbiətinin bilicisi, mərhum akademik Mirəli Qaşqayın gözü ilə bu yerlərə baxsaq və dili ilə desək, belə alınardı: “. . . Kəlbəcər rayonundakı İstisu mineral su bulağı təbiətin gözəl hədiyəsidir. Öz kimyəvi tərkibi və fiziki xüsusiyyətlərinə görə, bu sular dünyada məşhur olan Karlovı-Varı bulaqlarının (Çexiya)) eynidir və bəzi xüsusiyyətlərinə görə dünyada yeganədir”.
O, zamanın ən körkəmli kimyaçı alimi E. E. Karstenski Kəlbəcər ərazisindəki mineral suları yoxladıqdan sonra İstisuyun müalicəvi əhəmiyyətini daha yüksək (hətta- Karlovı-Varıdan da yüksək) qiymətləndirmiş və bu mülicə otağının təkcə bu əraziyə, Azərbaycana, SSRİ-yə deyil, dünyaya şöhrət gətirəcək bir mənbə olduğunu göstərmişdir.
İstisuyun istiliyi 58,8 0C qədərdir. Cəmi mineralların sayı 6,7 qrama çatan 1 litr suyun tərkibi göstərir ki, litium, brom, yod, mərgümüş, fosfor, sink, med, nikel, maqnezium, dəmir və s. kimyəvi maddələrlə zəngindir. Bu bulaqlardan biri 8 metrədək hündürlükdə fəvvarə vurur. Verilən məlumatlar göstərir ki, İstisu mənbələrindən hər il 3 milyard 963 mln. litr su çıxır. Sudolduran sexlər isə bunun cəmi 22 mln. litrindən istifadə edirdi.
İstisu mineral bulaqları 1138-cu ildə güclü zəlzələ zamanı yerin qabarması, çatlaması nəticəsində əmələ gəlmişdir. İstisu mineral bulaq suyu hipertermal, karbon qazlı, hidrokarbonatlı-xloridli-sulfatlı-natriumludur. İstisu mineral bulaqları fəaliyyətdə olan 12 bulaqdan ibarətdir. Kəlbəcər rayonu ərazisində yerləşən İstisu mineral suları özlərinin əlverişli qaz və kimyəvi tərkibinə, yüksək temperaturuna, böyük təbii ehtiyatlarına görə xüsusilə fərqlənir. Onun suları ilə insanın həm xarici həm də daxili xəstəlikləri müalicə etmək mümkündür. İstisu bulağı üstündə 80-ci illərdə iri kurort və mineral sudoldurma zavodu tikilmişdir. Həmin zavod sutkada 800 min litr su istehsal edirdi.
Rayonun İstisu (Kəlbəcər) qəsəbəsində keçmiş SSRİ-də Ümumittifaq əhəmiyyətli 1 və 2 nömrəli İstisu sanatoriyaları fəaliyyət göstərirdi. Hər il orada 50 min nəfər müalicə olunur və istirahət edirdi. İstisu mineral suyu rayon büdcəsinə ən çox gəlir gətirən təbii sərvətlərdən biridir. Azərbaycan neftinin çıxarılmasına külli miqdarda vəsait xərclənir. Hətta xarici şirkətlərin köməyindən də istifadə olunur. Təbii bulaq olan İstisuyun illik axımı 600 milyon litrə bərabərdir. Ancaq bu suyun cəmi 10 faizindən istifadə olunurdu. Müalicəvi əhəmiyyətinə görə Çexiyanın Karlovu Vari suyundan üstün olan İstisuya şəfa tapmaq üçün müxtəlif ölkələrdən turistlər gəlirdi.
Kəlbəcər rayonu 2 aprel 1993-cü ildə ermənilər tərəfindən işğal olunmuşdur. Kəlbəcərin işğalı zamanı rayonun 54 mindən artıq əhalisi məcburi köçkün düşmüş, 321 nəfər əsir düşmüş və ya girov götürülmüş, 511 nəfər vəhşicəsinə qətlə yetirilmiş, 97 məktəb, 9 uşaq bağçası, 116 kitabxana, 43 klub, 42 mədəniyyət evi, tarix-diyarşünaslıq muzeyi, 9 xəstəxana, 75 tibbi məntəqə, 23 ambulatoriya, 9 aptek, yüzlərlə inzibati bina, minlərlə mənzil, 100 min baş qaramal, 500 min baş qoyun-quzu, 100-lərlə maşın, texnika və s. talan edilmiş və rayonun milyardlarla manatlıq sərvəti Ermənistana daşınmışdır.
Dağlıq Qarabağ ərazisindən kənarda yerləşən, 58 min (1993) nəfər əhalisi olan Kəlbəcər rayonunun Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən işğal edilməsi nəticəsində dinc əhaliyə vəhşicəsinə divan tutulub, yerli əhali min illər boyu yaşadığı ata-baba torpağından qovularaq didərgin salınıb.
Kəlbəcərin işğalından sonra 3205 saylı iclasda BMT Təhlükəsizlik Şurası 822 saylı Qətnamə qəbul edib. Qətnamədə bütün işğalçı qüvvələrin Kəlbəcər və Azərbaycanın digər işğal olunmuş rayonlarından dərhal çıxarılması tələb olunur. Lakin indiyədək həmin qətnamədən irəli gələn hər hansı öhdəlik yerinə yetirilməyib.
Kəlbəcər rayonunun əhalisi Azərbaycan Respublikasının 56 rayon və şəhərinin 707 yaşayış məntəqəsində qaçqınlıq şəraitində yaşayır. Kəlbəcər rayonu ərazisində qalmış 13. 000-dək fərdi mənzil, 37. 852 ha meşə sahəsi indi də talan olmaqdadır. BMT-nin və ATƏT-in prinsiplərinə zidd olaraq 1999-cu ildən Kəlbəcər rayonu ərazisində ermənilərin məskunlaşdırılmasına başlanılıb.
Kəlbəcər rayonu 25 noyabr 2020 - ci ildə Ermənistan işğalından azad olunmuşdur. Qarabağ Azərbaycandır!

освобожденный: 25 ноября 2020 год
Кельбаджарский район был оккупирован армянами 2 апреля 1993 года. Во время оккупации Кельбаджара более 54 тысяч человек стали вынужденными переселенцами, 321 человек захвачены в плен или взяты в залог, 511 человек зверски убиты, 97 школ, 9 детских садов, 116 библиотек, 43 клуба, 42 дома культуры, историко-краеведческий музей, 9 больниц, 75 медицинских пунктов, 23 амбулатории, 9 аптек, сотни административных зданий, тысячи квартир, 100 тысяч голов крупного рогатого скота, 500 тысяч голов овец, сотни машин, техника и т.п. были разграблены, и богатства района в миллиарды манат были увезены в Армению.
Келбаджарский район граничит на западе с Армянской Республикой, на севере – с Дашкесанским, Ханларским (Гёй-Гёль), Гёранбойским, на северо-востоке – с Тертерским, на востоке – с Агдамским, Ходжалинским, на юге – с Лачинским районами. В районе, с территории 3054 квадратных километров, был один город, один поселок городского типа (Истису) и 145 сёл. Около 20 сёл Агдеринского района также входят в административный состав Кельбаджара. Центром Кельбеджарского района был город Кельбаджар. 8 августа 1930 года получил статус административного района. Список сёл Кельбаджарского района: Абдуллаушагы, Агйатаг, Феталлар, Моз, Мозгарачанлы, Агджакенд, Оруджлу, Тезекенд, Загалар, Агдабан, Багырлы, Чайговушан, Алмалыг, Бёюкдюз, Лачын, Ашагы Айрым, Бояглы, Юхары Айрым, Баглыпейе, Венг, Башлыбел, Алырзалар, Човдар, Халланлы, Шахкерем, Джомерд, Гарагюней, Наджафлы, Пириляр, Чайкенд, Кяндйери, Гасымлар, Мишни, Рехимли, Чепли, Зульфугарлы, Черекдар, Чылдыран, Тюркешевенд, Галабоюн, Гараханчаллы, Яншагбине, Алолар, Армудлу, Безирхана, Гаджымалылар, Ильяслар, Девебашы, Мехмана, Чыраг, Мамедсефи, Товледере, Далгылынджлы, Бармагбине, Дерегышлаг, Отаглы, Отгышлаг, Дашбулаг, Алчалы, Аллыкенд, Боюр, Демирчидам, Ганлыкенд, Базаркенд, Довшанлы, Гаяд, Эсрик, Чобангерехмез, Чорман, Тиркешевенд, Гюнешли, Алчалы, Небиляр, Гаджыкенд, Башкенд, Хейвалы, Яйыджы, Гасанриз, Истибулаг, Агдаш, Гёйдере, Кешдек, Керемли, Кёлатаг, Дамгалы, Гамышлы, Багырсаг, Кечилигая, Зергулу, Венгли, Заллар, Гасанлар, Зейлик, Кяха, Гопурлу, Газыханлы, Орта Гарачанлы, Ашагы Гарачанлы, Баш Гарачанлы, Холезей, Иманбинеси, Татлар, Гылынджлы, Алчалы, Гузейчикин, Гызылгая, Юхары Оратаг, Чопурлу, Гозлу, Гозлукёрпю, Лев, Мерджимек, Аггая, Биринджи Милли, Икинджи Милли, Учунджу Милли, Моллабайрамлы, Надирханлы, Нарынджлар, Сарыдаш, Гюнейпейе, Сеидляр, Джемилли, Сусузлуг, Гасымбинеси, Шаплар, Мамедушагы, Ашагы Шуртан, Орта Шуртан, Союгбулаг, Юхары Шуртан, Тахтабашы, Еникенд, Текегая, Бабашлар, Бозлу, Чорманлы, Гарагюней, Яншаг, Еллидже, Текдам, Зар, Шейнли, Зивел, Шахмансурлу.
Численность населения Кельбаджарского района – 94.1 тысяч (01.01.2020) человек. 98% населения – азербайджанцы, а 2% - русские, курды Иранского происхождения и другие национальности.
Происхождение топонима «Кельбаджар» на древнем турецком языке (первоначальная форма ойконима была принята как Кевличер) означает «крепость на реке». Кевли означает «поверхность реки», чер (джар) – «крепость». На скале, где расположен населенный пункт, вдоль по течению реки Тертерчай, есть выстроенные в ряд древние искусственные пещеры. Поэтому специалисты связывают топоним «кевиль/кевль» и древне-турецкое слово «джер» с компонентами скала, обрыв.
Рельеф горный (Муровдаг, Шахдаг, Восточный Севан (Гёйча), Варденис, Мыхтокен, часть Карабахского массива и Карабахского плоскогорья). Самые высокие вершины – горы Джамыш (3724 м) и Делидаг (3616 м). На территории распространены Юрские, Меловые, Палеогеновые, Неогеновые и Антропогеновые осадки, вулканогенно-осадочные и вулканические горные породы. Самые большие реки Тертер с ее притоками (реки Лев, Тутгунчай и др.) и Базарчай – берут начало в Кельбаджарском районе. В центре и северной части района огромные пространства занимают широколиственные леса, лесо-полевые растения, на высоких и средних горах раскинулись альпийские и субальпийские луга. Общая площадь лесов – 32774 гектара. Фауна изобилует горными козами, бурыми медведями, дикими кабанами, белками, орлами и др.
Город Кельбаджар расположен на расстоянии примерно 450 км к западу от Баку, у автомобильной дороги Барда-Истису (Кельбаджар), на берегу реки Тертер, на обрывистых отвесных скалах. В городе действовали районное отделение Государственного Комитета по Производственно-Техническому Обеспечению Сельского Хозяйства Республики, Комбинат Бытовых Услуг, Санитарно-Эпидемиологическая Станция, 2 средние школы, музыкальная школа, дом культуры, 2 публичные библиотеки, Центральная Районная Больница, поликлиника, кинотеатр, родильный дом, крупные торговые и промышленные предприятия и т.д. Окружающие город Кельбаджар горы будто бы расстелили свои подошвы под ноги города, расположенного на широкой горной равнине.
Территорию райского уголка Азербайджана – Кельбаджара – можно было назвать Гюлистаном (Цветником). Имеющий более тридцати тысяч родниковых источников, окрестности которых круглый год были полны гостями, Кельбаджарский район, действительно, природный музей. На территории района произрастает более 4 тысяч растений, 200 из которых лекарственные. В краю богатых лесов Кельбаджаре сотни минеральных источников.
Слава целебного минерального источника Истису, туман окутывающий вершины горы Муровдаг, покрытой вечными снегами, цветущие силоны горы Делидаг, где всегда много гостей, известны всему миру. Именно по этой причине считающийся отцом Кавказской геологии В.Авих писал о Кельбаджаре: «Только тот может быть очарован красотой Швейцарии, кто не прогуливался вдоль по ущелью реки Тертерчай». Прославившиеся на весь мир, оказывающие очень большое лечебно-бальнеологическое воздействие, минеральные источники Юхары Истису, Ашагы Истису, Кешдек, Гарасу, Мозчай, Багырсаг, Готурсу (общие запасы эксплуатации 3093 м3/в день) также находятся на оккупированной территории.
Одним из тысяч благ, дарованных Кельбаджару природой, является прославившаяся на весь мир своими лечебными свойствами, вылечившая и вернувшая к жизни миллионы людей, живая вода – Истису.
Истису находится на западе от Кельбаджара на склонах горных массивов, в 300-х верстах от озера Гёйча, на высоте 2225 метров от уровня моря. Оттуда до железнодорожной станции Акстафа – 112 верст по автомобильной дороге. А по железной дороге Евлах-Барда, проходящей через Тертер-Агдере, до Истису 200 километров. Расстояние же между Кельбаджаром и Истису по автомобильной дороге вдоль по течению реки Тертерчай – 25 км. В 1940 году на двух участках (Кельбаджар-Агдере, Кельбаджар-Истису) была построена дорога Истису-Тертер.
Если взглянуть глазами и сказать словами знатока Азербайджанской природы, ныне покойного академика Мирали Гашгая, получилось бы: «… источник минеральной воды в Кельбаджарском районе – ценнейший подарок природы. По своему химическому составу и физическим особенностям, эта вода – аналог воды известных всему миру источников Карловы-Вары (Чехия), а по некоторым особенностям – не имеет аналогов во всем мире».
Видный ученый-химик того времени Е.Е.Карстенский, проанализировав воду минеральных источников на территории Кельбаджара, высоко оценил лечебные свойства Истису ( которые превышают лечебную ценность источников в Карловых-Варах) и отметил, что этот лечебный кабинет прославится не только этой в стране, Азербайджану, СССР, но и во всем мире.
Температура воды в Истису доходит до 58,80С. общее количество минералов в 1 литре воды – 6,7 граммов, в состав входят: литий, бром, йод, ,фосфор, цинк, медь, никель, магний, железо, мышьяк и др. химические вещества. Из одного из этих источников бьет фонтан высотой до 8 метров. По имеющимся сведениям, из источников Истису ежегодно вытекает 3 миллиарда 963 тысячи литров воды. А цеха, собирающие здесь воду, использовали всего 22 тысячи литров.
Минеральные источники Истису образовались в 1138 году, во время сильного землетрясения, вследствие образования разломов в земной коре. Вода минерального источника Истису гипертермальная, углекислогазировання, гадрокарбонатно-хлоридо-сульфатно-натриевая. Минеральные источники состоят из 12 действующих родников. Минеральные воды Истису, расположенные на территории Кельбаджарского района, отличаются от других, благодаря своим газовому и химическому составам, высокой температуре и большим обьемом природного запаса. Ее воды оказывают лечебное воздействие на наружные и внутренние болезни человека. На источнике Истису в 80-е годы были построены крупный курорт и завод по сбору минеральной воды. Этот завод производил 800 тысяч литров минеральной воды в сутки.
В поселке Истису (Кельбаджар) в бывшем СССР действовали санатории Всесоюзного значения № 1 и 2, где ежегодно лечились и отдыхали 50 тысяч человек. Минеральная вода Истису – была одним из природных богатств Кельбаджара, приносящих большую прибыль в бюджет района. На добычу Азербайджанской нефти расходуются огромные денежные средства, причем используются даже инвестиции зарубежных фирм и кампаний. Из естественного источника Истису вытекает ежегодно 600 миллионов литров воды, но использовалось всего 10% этой воды. В поисках исцеления на источник Истису, превосходящий по своим лечебным свойствам Карловы-Вары в Чехии, из различных стран мира приезжали многочисленные туристы.
В результате оккупации армянскими вооруженными силами Кельбаджарского района с населением 58 тысяч человек (1993), расположенного вне территории Нагорного Карабаха, над мирным населением была учинена зверская расправа, метсное население было изгнано из своих родных домов и земель.
После оккупации Кельбаджара на совещании № 3205 Совета Безопасности ООН было принято Постановление № 822. В Постановлении требовался немедленный вывод оккупационных сил из Кельбаджара и других оккупированных районов Кельбаджара. Однако до сегодняшнего дня не выполнено ни одно обязательство, вытекающее из данного Постановления.
Население Кельбаджарского района ставшее беженцами в результате агрессии Армении живет в тяжелейших условиях в 707 населенных пунктах 56 районов и городов Азербайджанской Республики. Оставшиеся на территории Кельбаджарского района 13000 частных квартир, 37852 гектара лесных угодий и сегодняшний день подвержены грабежу. Вопреки принципам ООН и ОБСЕ, с 1999 года начато заселение армянами территории Кельбаджарского района.
25 ноября 2020 года Кяльбаджарский район был освобожден от армянской оккупации. Карабах – это Азербайджан!