Azad edildi: 20 noyabr 2020 - ci il
Ağdam rayonu Ağcabədi, Tərtər, Bərdə, Kəlbəcər Əsgəran və Xocavənd həmçinin, Füzuli rayonları ilə həmsərhəddir. Ərazisi 1,15 min kv km, əhalinin sayı isə 204,0 min nəfərdir (01.01.2020). Rayon ərazisinin 1700 hektarı meşəlik, 28 min hektar sahə isə kənd təsərrüfatına yararlı torpaqlardan ibarət idi. Kənd təsərrüfatının istiqaməti, əsasən, pambıqçılıq, üzümçülük və heyvandarlıqdı. Ağdam rayonu 20 noyabr 2020 - ci ildə Ermənistan işğalından azad olunmuşdur. Qarabağ Azərbaycandır!
Rayon kimi yaranma tarixi 08.08.1930-cu il. Ağdam rayonunda 1 şəhər, 2 qəsəbə (Quzanlı, Açarlı) 123 kənd vardı. Kəndləri bunlardır – Eyvazlı, Bağbanlar, İsmayılbəyli, Muğanlı, Pirzadlı, Saybalı, Baş Güneypəyə, Boyəhmədli, Qızıl Kəngərli, Mollalar, Salahlı Kəngərli, Sofulu, Çəmənli, Sarıcalı, Şükürağalı, Əfətli, Hacıməmmədli, Hacıturalı, Həsənxanlı, İsalar, Küdürlü, Qəhrəmanbəyli, Məmmədbağırlı, Əhmədağalı, Çıraxlı, Kolqışlaq, Mirəşelli, Əlimədətli, Cinli, Əliağalı, Xaçındərbətli, Kürdlər, Qalayçılar, Mollalar, Göytəpə, Abdınlı, Cavahirli, Kosalar, Gülablı, Abdal, Əhmədavar, Xındırıstan, Baharlı, Bəybabalar, Birinci Yüzbaşılı, Dadaşlı, İkinci Yüzbaşılı, Kəlbəhüseynli, Paşabəyli, Sarıçoban, İmamqulubəyli, Çullu, Kəngərli, Qaraqaşlı, Şirvanlı, Qaradağlı, Evoğlu, Rzalar, Qasımlı, Qaradağlı, Qurdlar, Poladlı, Şelli, Baş Qərvənd, Ayaq Qərvənd, Qazançı, Şıxlar, Qiyaslı, Ətyeməzli, Keştazlı, Maqsudlu, Çullu, Eyvazxanbəyli, Şahbulaq, Salahsəmədlər, Şişpapaqlar, Talışlar, Təpəməhlə, Tərnöyüt, Tükəzbanlı, Məlikli, Orta Qərvənd, Güllücə, İlxıçılar, Suma, Tağıbəyli, Xatınbəyli, Xıdırlı, Çuxurməhlə, Mərzili, Nəmirli, Şoltanlı, Şuraabad, Təzəkənd, Umudlu, Novruzlu, Orta Güneypəyə, Papravənd, Ballar, Sarıcalı, Qarazeynallı, Qullar, Seyidli, Bozpapaqlar, Sarıhacılı, Sırxavənd, Ballıqaya, Bəşirlər, Qaraşlar, Şıxbabalı, Muğanlı, Üçoğlan, Alıbəyli, Baharlı, Qarapirimli, Böyükbəyli, Kiçikli, Orta Qışlaq, Yeni Qaralar, Mahrızlı, Yusifcanlı, Zəngişalı, Yusifli.
Rayonun mərkəzi olan Ağdam Bakıdan 362 km məsafədə, Qarqar çayının sahilindən 3 km aralı, Qarabağ düzünün cənub-qərbindədir.
Ağdam ağır, yeyinti və yüngül sənayeyə, inkişaf etmiş kənd təsərrüfatına malik rayon idi.
Ağdamda dəzgah avadanlıqları, aerokosmik və rabitə cihazları, metis-furnitur, traktor və avtomobil təmiri, asfalt, konserv, yağ-pendir, barama toxumu, pambıq, şərab və mexanikləşdirilmiş çörək zavodları, xalça fabriki, taxıl məhsulları, tikinti materialları və ət kombinatları, iki dəmiryol vağzalı və aeroport, avtomobillərə texniki xidmət stansiyaları, məişət xidməti kombinatı, elektrik şəbəkəsi, kənd təsərrüfatı, kənd təsərrüfatının mexanikləşdirilməsi və elektrikləşdirilməsi stansiyaları, Üzeyir Hacıbəyov adına musiqi texnikumu, Ə. Haqverdiyev adına Ağdam Dövlət Dram Teatrı fəaliyyət göstərirdi. Həmçinin, 38 kolxoz və sovxoz, 24 tikinti-quraşdırma idarəsi, 12 sənaye müəssisəsi, 74 məktəb, 105 səhiyyə müəssisəsi, 271 mədəniyyət evi, 67 idarə, 99 klub işğal altında qalmışdır.
Rayon ərazisinin 1700 hektarı meşəlik, 28 min hektar sahə isə kənd təsərrüfatına yararlı torpaqlardan ibarət idi. Kənd təsərrüfatının istiqaməti, əsasən, pambıqçılıq, üzümçülük və heyvandarlıqdı.
Mövcud dövlətini qədim Azərbaycan torpaqları üzərində qurmuş Ermənistan Dağlıq Qarabağı özünə birləşdirmək məqsədilə 1988-ci ilin fevral ayından başladığı müharibəyə Ağdam rayonu da cəlb olunmuş, hadisələrin ilk günlərindən ən böyük ağırlıq Ağdam rayonunun üzərinə düşmüşdür, 1988-ci ilin son aylarında Ermənistandan-öz dədə-baba yurd-yuvasından, daha sonra isə Dağlıq Qarabağdan doğma ocaqlarından qovulub çıxarılan on minlərlə azərbaycanlı məhz Ağdam rayonuna pənah gətirmişdi. 1992-ci ildə Dağlıq Qarabağı bütünlüklə işğal edən Ermənistan bununla kifayətlənməyərək, Dağlıq Qarabağın ətrafında yerləşən rayonlara da dişini qıcadı.
Ermənistanın separatçı hakimiyyəti bəzi xarici dövlətlərin yaxından köməyi, bilavasitə iştirakı ilə Şuşa, Laçın, Kəlbəcər rayonlarını işğal etdikdən sonra Ağdamı hədəf seçdi. Ermənilər bu rayonu da ələ keçirmək üçün irimiqyaslı hücum əməliyyatlarına başladılar. 1993-cü il iyun ayının 11-dən başlayaraq bu hücum, həmin ilin iyul ayının 23-də Ağdamın işğalı ilə başa çatdı. 1905-1907-ci illərdə, 1918-1920-ci illərdə düşmən ayağı dəyməyən Ağdam beş illik mübarizədən sonra işğal olundu.
1994-cü il may ayının 12-dək davam edən hərbi təcavüz nəticəsində isə ermənilər Ağdam rayonu ərazisinin 846,7 kvadrat kilometrini, yəni ümumi ərazisinin 77,4 faizini işğal etməyə nail oldular. İşğal edilmiş Ağdam şəhəri və rayonun 89 kəndi bəşər tarixində bənzəri olmayan bir vəhşiliklə darmadağın edilərək, yerlə-yeksan edildi. Ağdamın müdafiəsi uğrunda 5 ildən artıq gedən qanlı döyüşlərdə qismətinə 5897 şəhid, 3531 nəfər əlil, 1871 nəfər yetim uşaq düşdü. Minlərlə insan fiziki şikəstlik qazanmış, 126 min (1993) nəfərdən artıq ağdamlı öz doğma ev-eşiyindən didərgin düşmüşdü.

Агдамский район граничит с Агджабединским, Тертерским, Бардинским, Кельбаджарским, Аскеранским, Ходжавендским и Физулинским районами. Территория – 1,15 тысяч квадратных километров, численность населения – 204,0 тысяч человек (01.01.2020). Районный центр Агдама находится в 362 километрах от Баку, в 3-х километрах от берегов реки Гаргар, на юго-западе Карабахской равнины. 20 ноября 2020 года Агдамский район был освобожден от армянской оккупации. Карабах – это Азербайджан!
Дата основания района – 08.08.1930 г. А Агдамском районе был 1 город, 2 поселка (Гузанлы, Ачарлы) и 123 деревни. Список деревень Агдамского района: Эйвазлы, Багбанлар, Исмайылбейли, Муганлы, Пирзадлы, Сайбалы, Баш Гунейпая, Бойахмедлы, Гызыл Кянгярли, Моллалар, Салахлы Кянгярли, Софулу, Чеменли, Сарыджалы, Шукюрагалы, Афетли, Гаджимамедли, Гаджитуралы, Гасанханлы, Исалар, Кюдурлу, Гахраманбейли, Мамедбагирли, Ахмедагалы, Чырахлы, Кёлгышлаг, Мирашелли, Алимедетли, Джинли, Алиагалы, Хачындербетли, Кюрдляр, Галайчылар, Моллалар, Гёйтепе, Абдынлы, Джавахирли, Кёсалар, Губадлы, Абдал, Ахмедавар, Хындырыстан, Бахарлы, Бейбабалар, Биринджи Юзбашлы, Дадашлы, Икинджи Юзбашлы, Кяльбягусейнли, Пашабейли, Сарычобан, Имамгулубейли, Чуллу, Кянгярли, Гарагашлы, Ширванлы, Гарадаглы, Эвоглу, Рзалар, Гасымлы, Гурдлар, Поладлы, Шелли, Баш Гарванд, Аяг Гарванд, Газанчы, Шыхлар, Гияслы, Этйемезли, Кештазлы, Магсудлу, Чуллу, Эйвазханбейли, Шахбулаг, Салахсамедляр, Шишпапаглар, Талышлар, Тепемехля, Терноют, Тукезбанлы, Меликли, Орта Гарванд, Гюллюджа, Илхычылар, Сума, Тагибейли, Хатынбейли, Хыдырлы, Чухурмехля, Мерзили, Немирли, Шолтанлы, Шураабад, Тезекенд, Умудлу, Новрузлу, Орта Гюнейпая, Раправенд, Баллар, Сарычалы, Гаразейналлы, Гуллар, Сеидли, Бозпапаглар, Сарыхаджылы, Сырхавенд, Баллыгая, Беширляр, Гарашлар, Шыхбабалы, Учоглан, Алыбейли, Бахарлы, Гарапиримли, Бёюкбейли, Кичикли, Орта Гышлаг, Ени Гаралар, Махрызлы, Юсифджанлы, Зенгишамлы, Юсифли, Гюлаблы.
Районный центр Агдама находится в 362 километрах от Баку, в 3-х километрах от берегов реки Гаргар, на юго-западе Карабахской равнины.
В Агдамском районе были хорошо развиты тяжелая, легкая и пищевая промышленности и сельское хозяйство. В Агдаме действовали заводы станкового оборудования, заводы аэрокосмических аппаратов и аппаратов связи, метис-фурнитурный завод , завод по ремонту тракторов и автомобилей, асфальтный, консервный, сыро-масленый, шелкопрядный, хлопковый, винный заводы, механизированные хлебозаводы, ковроткацкая фабрика, комбинаты зерновых продуктов, строительных материалов и мясных продуктов, два железнодорожных вокзала и аэропорт, станции технического обслуживания автомобилей, комбинат бытовых услуг, электросеть, станции электрификации и механизации сельского хозяйства, музыкальный техникум имени Узеира Гаджибекова, Агдамский Государственный Драматический Театр имени А.Хагвердиева. Также под оккупацией остались 38 колхозов и совхозов, 24 строительно-монтажных управлений, 12 промышленных предприятий, 74 школы, 105 медицинских учреждений, 271 дом культуры, 67 управлений, 99 клубов.
Территория района состояла из 1700 гектаров лесных угодий и 28 тысяч гектаров земельных угодий, пригодных для нужд сельского хозяйства. Сельское хозяйство было ориентировано, в основном, на хлопководство, виноградарство и животноводство.
Построившая свое государство на землях Азербайджана, Армения, имея единственную цель – присоединить к себе Нагорный Карабах – в начатую ею в феврале 1988 года войну вовлекала и Агдамский район, который с первых дней войны почувствовал на себе все ее тяготы; депортированные в конце 1988 года из Армении, а позднее – изгнанные с родных мест жительства из Нагорного Карабаха десятки тысяч азербайджанцев нашли приют именно в Агдамском районе. Полностью захватив Нагорный Карабах в 1992 году, Армения с жадностью нацелилась на близлежащие к Нагорному Карабаху районы.
Оккупировав при помощи и непосредственном участии некоторых зарубежных государств Шушинский, Лачинский и Кельбаджарский районы, сепаратное правительство Армении нацелилось на Агдам. С целью захватить и этот район, армяне приступили к широкомасштабным штурмовым операциям. Начатый с 11 июня 1993 года этот штурм, завершился 23 июля того же года оккупацией Агдама. Агдам, где в 1905-1907 годах, 1918-1920 годах не ступала нога врага, был оккупирован после пятилетней борьбы.
В результате военной агрессии, продолжающейся до 12 мая 1994 года, армянам удалось оккупировать 846,7 кв. километров территории Агдамского района, то есть 77,4% общей территории. Город Агдам и 89 деревень района были разрушены до основания и сравнены с землей с невиданной до этого в истории человечества жестокостью. В кровавых боях за оборону Агдама, продолжавшихся более 5 лет, на долю Агдама выпало 5897 шехидов, 3531 инвалид, 1871 сирота. Тысячи людей стали физическими инвалидами, более 126 тысяч (1993 г.) людей вынуждены были оставить свои родные дома и бежать.
20 ноября 2020 года Агдамский район был освобожден от армянской оккупации. Карабах – это Азербайджан!