10 mart 2022-ci il tarixində Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzinin, Mərkəzi Gömrük Hospitalının, Akademik M. Cavadzadə adına Respublika Kliniki Uroloji Xəstəxana PHŞ-nin, Azərbaycan Nefroloqlar Cəmiyyətinin, Nefrologiyanın İnkişafına Yardım İctimai Birliyinin və “EGİS Pharmaceuticals PLC” şirkətinin ölkə nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “10 mart Ümumdünya Böyrək Günü"nə həsr edilmiş "Nefrologiyanın aktual problemləri" mövzusunda Elmi Konfrans Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin səsləndirilməsi ilə öz işinə başlayıb.
Visiontv.az xəbər verir ki, akademik M.Cavadzadə adına Respublika Klinik Uroloji Xəstəxana PHŞ-nin direktoru, Azərbaycan Nefroloqlar Cəmiyyəti İctimai Birliyinin sədri, t.ü.f.d. Fariz Babayev konfrans iştirakçılarını salamlayaraq xroniki böyrək xəstəliyi ilə mübarizədə ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib və bu sahədə mütəxəssislərarası təcrübə mübadiləsinin vacib əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edib. Birgə əməkdaşlıqla həyata keçirilən tədbirin həkimlərin davamlı tibbi təhsil ehtiyaclarının təmin edilməsi istiqamətində də mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayan Fariz Babayev çıxışının sonunda konfransın işinə uğurlar arzu edib.
Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəis müavini, t.ü.f.d., dosent İsmayıl Əfəndiyev də rəsmi hissədə çıxış edərək konfrans iştirakçılarını salamlayıb. Ümumdünya Böyrək Gününün tarixi barədə geniş məlumat verən İ.Əfəndiyev xroniki böyrək xəstəliyinin bütün dünyada sağlamlıq böhranı olduğunu qeyd edib. O, Mərkəzi Gömrük Hospitalında pandemiyadan əvvəlki dövrdə uroloji və nefroloji problemləri olan xəstələrə yüksək keyfiyyətli tibbi xidmət göstərildiyini vurğulayıb və böyrək transplantasiyası sahəsində həm maddi texniki baza həm də kadr potensialı baxımından Mərkəzi Gömrük Hospitalının mühüm təcrübəyə malik olduğunu qeyd edib.
Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin mütəmadi olaraq əməkdaş qurumlarla birgə səhiyyə işçilərinin bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi, eləcə də Mərkəzi Gömrük Hospitalının mövcud təcrübəsinin paylaşılması istiqamətində elmi tədbirlər həyata keçirdiyini vurğulayan İ.Əfəndiyev çıxışının sonunda konfrans iştirakçılarını interaktiv müzakirələrdə aktiv iştirak etməyə dəvət edib.
Konfransın rəsmi hissəsində eyni zamanda Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin üzvü, millət vəkili İlham Məmmədov da çıxış edib və mövzunun aktuallığına dair fikirlərini bölüşüb. Xronik böyrək xəstəliyindən əziyyət çəkən şəxslərə ixtisaslaşdırılmış tibbi xidmətlərin göstərilməsi işinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində müvafiq səhiyyə islahatlarının həyata keçirildiyini qeyd edən İ.Məmmədov icbari tibbi sığortanın uğurlu tətbiqinin bu sahədə müsbət nəticələrin əldə edilməsində mühüm rola malik olduğunu vurğulayıb.
Konfransın rəsmi açılış hissəsindən sonra elmi hissə Mərkəzi Gömrük Hospitalının Cərrahiyyə və Orqan transplantasiyası şöbəsinin rəisi, t.ü.f.d. Mircəlal Kazımi, Ege Hospitalın nefroloqu Barat Yusubov və Medservis özəl tibb mərkəzinin direktoru Hikmət İsmayılovun moderatorluğu ilə “Böyrək zədələnmələri: Müalicə və diaqnostikada yeniliklər” paneli ilə öz işinə davam edib.
Panel müzakirələr və interaktiv sual-cavab sesiyaları vasitəsilə həyata keçirilən konfransda Mərkəzi Gömrük Hospitalının Efferent Terapiya şöbəsinin rəisi Mirmənsim Məmmədov tərəfindən “Diabetik nefropatiya: SGLT2 inhibitorları”, Mərkəzi Gömrük Hospitalının infeksionisti Mədinə Abdullayeva tərəfindən “Böyrək çatışmazlığında antibiotiklərdən istifadə”, Akademik M.C.Cavadzadə adına Respublika Klinik Uroloji Xəstəxanası PHŞ-in Hemodializ şöbəsinin nefroloqu, t.ü.f.d. Hafiz Ağayev tərəfindən “Ambulator şəraitdə nefroloji xəstələrin müşahidə və müayinə prinsipləri” və Akademik M.C.Cavadzadə adına Klinik Uroloji Xəstəxanası PHŞ-in Hemodializ şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Rüfət Əhədov tərəfindən “Hemodializ yoxsa periton dializi?” mövzularında məruzələrinin dinlənilməsi nəzərdə tutulub.
Akademik M. Cavadzadə adına Respublika Kliniki Uroloji Xəstəxananın tədbir zalında 80 nəfər müvafiq ixtisaslı həkimin iştirakı ilə həyata keçirilən elmi konfransda 3 paneldə ümumilikdə 14 məruzənin dinlənilməsi planlaşdırılıb.
Mərkəzi Gömrük Hospitalının rəsmi facebook səhifəsi üzərindən də canlı yayımlanan elmi konfrans Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin “Davamlı Tibbi Təhsil üzrə elm və tədris tədbirlərinin akkreditasiya Qaydaları“ əsasında akkreditasiya olunaraq 8 DTT balı ilə qiymətləndirilib.

Начала свою работу научная конференция на тему «Актуальные проблемы нефрологии»
10 марта 2022 года начала свою работу научная конференция на тему «Актуальные проблемы нефрологии», организованная совместно Научно-Практическим и Учебным Центром Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, Центральным Таможенным Госпиталем, Республиканской Клинической Урологической Больницей имени академика М.Джавадзаде, Обществом Нефрологов Азербайджана, Общественным объединением Помощи Развития Нефрологии, компанией “EGİS Pharmaceuticals PLC” и посвященная 10 марта – Всемирному Дню Почки. Мероприятие открылось исполнением гимна Азербайджанской Республики.
Директор Республиканской Клинической Урологической Больницы им. акад. М.Джавадзаде, председатель Общественного объединения Общество Нефрологов Азербайджана, к.м.н. Фариз Бабаев поприветствовал участников конференции, проинформировал их о предпринимаемых в стране мерах по борьбе с хронической болезнью почек и отметил важность обмена опытом в этой области. Подчеркнув важность этого совместного мероприятия в удовлетворении потребности врачей в непрерывном медицинском образовании, Фариз Бабаев пожелал успехов в работе конференции.
В официальной части конференции также выступил заместитель начальника Управления Медицинской Службы ГТК, к.м.н., доцент Исмаил Эфендиев. После приветствия участников И.Эфендиев дал подробную информацию об истории Всемирного Дня Почки, отметил, что хроническая болезнь почек является проблемой для здравоохранения во всем мире. Он подчеркнул, что в допандемический период Центральный Таможенный Госпиталь оказывал высококачественную медицинскую помощь пациентам с урологическими и нефрологическими проблемами, отметил, что в области трансплантации почек Госпиталь имеет значительный опыт, соответствующую материально-техническую базу и кадровый потенциал. Подчеркнув, что в сотрудничестве с другими организациями Управлением Медицинской Службы ГТК на регулярной основе проводятся научные мероприятия по совершенствованию знаний и навыков медицинских работников, а также по распространению опыта Центрального Таможенного Госпиталя, И.Эфендиев пригласил участников конференции принять активное участие в интерактивных обсуждениях.
Член Комитета по здравоохранению Милли Меджлиса, депутат Ильхам Мамедов также выступил на официальной части конференции и поделился своими мыслями об актуальности темы конференции. Отметив, что для улучшения оказания специализированных медицинских услуг людям, страдающим хронической болезнью почек, были реализованы соответствующие реформы здравоохранения, И.Мамедов подчеркнул важную роль успешного внедрения обязательного медицинского страхования в достижении положительных результатов в этой сфере.
После официального открытия, научная часть конференции продолжила свою работу проведением панели «Повреждение почек: новшества в лечении и диагностике» под модерацией заведующего отделением Хирургии и трансплантации органов Центрального Таможенного Госпиталя, к.м.н. Мирджалала Казыми, врача-нефролога Ege Hospital Барата Юсубова и директора частного медицинского центра «Медсервис» Хикмета Исмаилова.
На конференции, проводимой в виде панельных обсуждений и интерактивных сессий, планируются выступления по следующим темам: «Диабетическая нефропатия: ингибиторы SGLT2» – заведующий отделением Эфферентной терапии Центрального Таможенного Госпиталя Мирмансим Мамедов, «Применение антибиотиков при почечной недостаточности» – врач-инфекционист Центрального Таможенного Госпиталя Медина Абдуллаева, «Принципы наблюдения и обследования нефрологических больных в амбулаторных условиях» – врач-нефролог отделения Гемодиализа Республиканской Клинической Урологической Больницы им. акад. М.Джавадзаде, к.м.н. Хафиз Агаев  и «Гемодиализ или перитонеальный диализ?» – заведующий отделением Гемодиализа Республиканской Клинической Урологической Больницы им. акад. М.Джавадзаде, к.м.н. Руфат Ахадов.
На научной конференции, проводимой в актовом зале Республиканской Клинической Урологической Больницы им. акад. М.Джавадзаде с участием 80 профильных врачей, всего планируется заслушать 14 докладов на 3-х панелях.
Конференция, которая в прямом эфире транслируется на Facebook странице Центрального Таможенного Госпиталя, была аккредитована на основании «Правил аккредитации научно-образовательных мероприятий по Непрерывному Медицинскому Образованию» Министерства Здравоохранения Азербайджанской Республики и получила 8 баллов НМО.