Rusiyanın 31 şirkəti Bakıda “ağıllı şəhərlər” üçün öz məhsullarının ixrac potensialını təqdim edib
Noyabrın 17-də “Rusiya İxrac Mərkəzi” Səhmdar Cəmiyyəti (RİM) və Rusiyanın Sənaye və Ticarət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycanda iki günlük işgüzar missiya işə başlayıb.
Biznes missiyada Rusiyanın 31 şirkəti, eləcə də Azərbaycanın 36 əsas şirkəti və idarəsi iştirak edir. Rusiya ixracatçıları urbanistika və şəhərsalma sahəsində öz məhsul və xidmətlərini rəqəmsal şəhər formatında təqdim edəcəklər.
“Biznes missiyası çərçivəsində Rusiya və Azərbaycan şirkətlərinin 150-dən çox ikitərəfli görüşü planlaşdırılıb. RİM qrupu Rusiya ixracatçılarının Azərbaycan Respublikasındakı layihələrini dəstəkləməyə və onların həyata keçirilməsi üçün ən rahat həllər təklif etməyə hazırdır. Söhbət, digər məsələlərlə yanaşı, ROSEKSİMBANK-ın xarici alıcılara birbaşa kreditlər, xarici alıcıların banklarına kreditlər və ya ixrac gəlirləri hesabına debitor borclarının maliyyələşdirilməsi kimi maliyyə dəstəyi tədbirlərindən gedir”, - deyə “Roseksimbank” Səhmdar Cəmiyyətinin İdarə Heyətinin sədri Azər Talıbov biznesin-missiyanın açılış mərasimində qeyd edib.
Bundan əlavə, Rusiya və Azərbaycan qarşılıqlı ixrac tədarükü sahəsində Rusiya və Azərbaycanın kiçik və orta biznesinin dəstəklənməsi ilə bağlı razılığa gəliblər. Müvafiq Anlaşma Memorandumu “Roseksimbank” SC-nin İdarə Heyətinin sədri Azər Talıbovun şəxsində Rusiya İxrac Mərkəzi və Azərbaycanın Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin sədri Orxan Məmmədov şəxsində həmin Agentlik tərəfindən imzalanıb.
Noyabrın 17-də başlayan işgüzar missiya RİM-in Azərbaycanda Rusiya ixracatçılarının potensialını və səmərəliliyinin nümayiş etdirilməsi üçün keçirdiyi tədbirlər silsiləsinin davamıdır.
Belə ki, 2021-ci ilin iyul ayında RİM Azərbaycanda işgüzar görüş keçirib və bu görüş çərçivəsində Rusiyanın 11 ən böyük şirkəti öz məhsullarını təqdim edib.
Qeyd edək ki, “Rusiya İxrac Mərkəzi” Səhmdar Cəmiyyəti Rusiya ixracatçılarına geniş spektrli maliyyə və qeyri-maliyyə dəstək tədbirləri təqdim edən şirkətlər qrupunu birləşdirən qeyri-xammal ixracının dəstəklənməsi üzrə dövlət institutudur. RİM Qrupuna Rusiya İxrac Kreditlərinin və İnvestisiyalarının Sığortalanması Agentliyi, “Roseksimbank” SC və “İxracat məktəbi”ni birləşdirir ki, bu da ideyadan başlayaraq ixrac edilən mal və xidmətlərin ödənişinin təmin edilməsinə qədər ixrac dövrünün müxtəlif mərhələlərində olan müxtəlif profilli ixracatçıların ehtiyaclarını ödəyən məhsul təklifinin mövcudluğunu təmin etməyə imkan verir.

31 российская компания презентует экспортный потенциал своей продукции для «умных городов» в Баку
17 ноября в Азербайджане начала работу двухдневная бизнес-миссия, организованная АО «Российский экспортный центр» (РЭЦ) и Министерством промышленности и торговли России.
Как сообщает Visiontv.az, в бизнес-миссии принимают участие 31 российская компания, а также 36 ключевых азербайджанских компаний и ведомств. Российские экспортеры представят свою продукцию и услуги в сфере урбанистики и градостроительства в формате цифрового города.
«В рамках деловой миссии запланировано более 150 двусторонних встреч российских и азербайджанских компаний. Группа РЭЦ готова поддерживать проекты российских экспортеров в Азербайджанской Республике и предлагать максимально комфортные решения для их реализации. И речь идет в том числе о финансовых мерах поддержки, которые предоставляет РОСЭКСИМБАНК, такие как прямые кредиты иностранным покупателям, кредиты банкам иностранных покупателей или финансирование дебиторской задолженности под залог экспортной выручки», — отметил председатель правления АО «Росэксимбанк» Азер Талыбов на церемонии открытия бизнес-миссии.
Кроме того, Россия и Азербайджан договорились поддерживать малый и средний бизнес России и Азербайджана в области взаимных экспортных поставок. Соответствующий меморандум о взаимопонимании подписали Российский экспортный центр в лице председателя правления АО «Росэксимбанк» Азера Талыбова и Агентство развития малого и среднего бизнеса Азербайджана в лице его председателя Орхана Мамедова.
Бизнес-миссия, стартовавшая 17 ноября, является продолжением цикла мероприятий, которые РЭЦ проводит для демонстрации потенциала и эффективности российских экспортеров в Азербайджане.
Так, в июле 2021 года в Азербайджане РЭЦ провел деловую встречу, в рамках которой свою продукцию презентовали 11 крупнейших российских компаний.
Отметим, что АО «Российский экспортный центр» — государственный институт поддержки несырьевого экспорта, консолидирующий группу компаний, предоставляющих российским экспортерам широкий спектр финансовых и нефинансовых мер поддержки. В Группу РЭЦ интегрированы Российское агентство по страхованию экспортных кредитов и инвестиций (АО «ЭКСАР»), АО «Роксэксимбанк» и АНО «Школа экспорта», что позволяет обеспечить наличие продуктового предложения, удовлетворяющего потребности экспортеров различного профиля, находящихся на различных этапах экспортного цикла – от идеи до обеспечения получения оплаты за поставленные на экспорт товары и услуги.