Məşhur rejissorların teatr premyeraları və əfsanəvi tamaşaları Bakıda nümayiş olunacaq
Visiontv.az xəbər verir ki, Azərbaycanın paytaxtı Bakı Beynəlxalq İncəsənət Festivalına (BIAF) ev sahibliyi edəcək. 2025-ci ildən bəri keçirilən genişmiqyaslı, multidisiplinar festival müasir dünya səhnəsinin əsas simalarını, o cümlədən rəssamları, xoreoqrafları, rəqqasları, musiqiçiləri, tanınmış ifaçıları və rejissorları bir araya gətirəcək.
Festivalın teatr proqramı Lev Dodinin Anton Çexovun eyniadlı pyesi əsasında hazırladığı və böyük rəğbət qazanan “Qağayı” tamaşasının nümayişi ilə açılacaq. Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində fəaliyyət göstərən “Malıy” Dram Teatrının – Avropa Teatrının bu yaxınlarda baş tutmuş, nüfuzlu “Qızıl Sofit” və “Qızıl Maska” mükafatlarına layiq görülmüş premyerasını oktyabrın 29 və 30-da Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının səhnəsində izləmək mümkün olacaq.
Görkəmli rejissor uzun illərdir Çexov dramaturgiyasına müraciət edir. Tamaşa klassik əsərin daha dərin və özünəməxsus təfsiridir. Tamaşada Çexovun sənət və həyat haqqında fəlsəfi düşüncələri əsərin dramaturji quruluşuna üzvi şəkildə daxil edilir.
Dodinin növbəti Çexov dünyasını yaratdığı aktyor ansamblı da möhtəşəmdir: İqor Çerneviç – Triqorin, Yelizaveta Boyarskaya – mürəkkəb, təsirli və qeyri-adi Arkadina, Sergey Kurışev – Sorin, Anna Zavtur – Zareçnaya, Yevgeni Zayfrid – Treplev, Oleq Ryazantsev – Medvedenko, Polina Sevastyanixina – Maşa obrazında çıxış edəcəklər. Müasir səhnənin ən görkəmli rəssamlarından biri olan Aleksandr Borovskinin metaforik səhnə tərtibatı – səhnə-göl obrazı və yırğalanan qayıqlar – Çexovun varlığın kövrəkliyi haqqında düşüncəsini təcəssüm etdirir. Dodinin sözlərinə görə, onun “Qağayı” tamaşası, xüsusilə də, sənət adamlarına və sənətdəki həyata həsr olunub: “Birdən-birə söhbətin sənətkarlardan – həyatı xüsusilə həssaslıqla duyan, ona özünəməxsus şəkildə və hər dəfə, deyərdim ki, bütün varlığı ilə reaksiya verən insanlardan getməsi önəm qazandı. Əslində, bu tamaşa daha çox özümüz haqqındadır – bu gün düşündüklərimiz, qarşılaşdığımız suallar, məsuliyyətimiz və məsuliyyətsizliyimiz haqqında”.
“Qağayı” tamaşasının nümayişlərindən dərhal sonra elə həmin səhnədə festivalın tamaşaçıları dünya ədəbiyyatı klassikasının daha bir fərqli yozumunu izləyə biləcəklər. Noyabrın 1 və 2-də Təl-Əvivin məşhur “Qeşer” Teatrı öz nəslinin ən nüfuzlu rejissorlarından biri – Dmitri Krımovun yeni tamaşasını təqdim edəcək. Onun teatrı təxəyyül və oyun qanunları ilə yaşayır; reallıqla dərindən bağlı olan təhlükəli, ecazkar dərəcədə absurd bir oyunla. 2026-cı ilin iyununda premyerası baş tutan “Qanlı Mariya” (Bloody Mary) tamaşası əsərin yaranmasına ilham verən Fridrix Şillerin məşhur “Mariya Stüart” dramının nə səhnələşdirilməsi, nə də sadə illüstrasiyasıdır. Tamaşa rejissorun yaratdığı tamamilə yeni bir dünyanı təqdim edir. Bu dünya faciəli süjetin ayrı-ayrı fraqmentlərindən, onunla bağlı ortaq yaddaşımızdan, eləcə də “Mariya Stüart”ı müasir reallıqlar haqqında ciddi düşüncə və müzakirə üçün başlanğıc nöqtəsinə çevirən çağdaş həyatın özündən formalaşır. Saşa Demidovun Kraliça Elizabet, Yevgeniya Dodinanın isə Mariya Stüart obrazını canlandırdığı əsas personajlar qrotesk, az qala sirk obrazlarını xatırladan uydurma insan- simvollardır. Əsas personajlar gözlərimiz önündə canlanıb ətə-qana dolurlar: maskalar çatlayır, klounada etirafa, mücərrəd obrazlar isə canlı bədənə çevrilir. Bu teatrda gülüş hər zaman kədərli olanla yanaşı dayanır, oyun isə mövcudluq formasına və bizim bu qədər mürəkkəb həyatımız haqqında danışmaq üsuluna çevrilir.
Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrının səhnəsində təqdim olunacaq tamaşalar da kifayət qədər maraq doğuracaq. Noyabrın 5 və 6-da dünya səviyyəsində tanınan xoreoqraf, əfsanəvi “Batsheva Dance Company” truppasından və Ohad Naharin məktəbinin yetirməsi Şahar Binyamini iki mühüm əsərini – “Yeni dünya” (New Earth) və “Bolero X” tamaşalarını “House of Dance Company”nin ifasında vahid bir proqramda təqdim edəcək.
“New Earth” rəqqasların sürünərək etdikləri hərəkətlərin üzvi və daim dəyişən fiqurlara çevrildiyi, hipnotik, demək olar ki, ilkin instinktləri xatırladan səhnə əsəridir. Tamaşanın premyerası 2025-ci ildə Avstriyada keçirilmiş “Bregenzer Frühling” festivalında baş tutub.
“Bolero X” isə Binyamininin Moris Ravelin orkestr repertuarının ən tanınmış əsərlərindən biri olan məşhur “Boléro” əsərinə verdiyi yeni yozumdur. 2023-cü ildə Vankuverdə fəaliyyət göstərən “Ballet BC” (Ballet British Columbia) üçün yaradılan tamaşa sonradan genişmiqyaslı ansambl əsərinə çevrilib. Tamaşanın tam versiyasında səhnədə eyni anda 50-yə qədər rəqqas çıxış edir və musiqinin getdikcə artan gərginliyi fonunda fərdiliklə kollektiv güc arasındakı münasibət araşdırılır. Qüsursuz reputasiyaya malik xoreoqraf olan Binyamini “Paris Operası”, Milandakı “La Skala”, “Bordo Milli Baleti” kimi nüfuzlu teatr və kollektivlərlə əməkdaşlıq edir.
Bu il BIAF-ın əsas prinsiplərindən biri dünya səviyyəli, mədəni gündəmi formalaşdıran sənətçilərlə Azərbaycan sənətçiləri arasında sıx əməkdaşlığın qurulmasıdır. Bu yanaşma çərçivəsində Şahar Binyamini hər iki tamaşada iştirak etmək üçün Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının və Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının rəqqasları arasından seçim edəcək. Xoreoqraf gənc rəqqaslarla məşqlər keçərək onları Bakı səhnəsindəki tamaşalara birbaşa cəlb edəcək.
Heydər Əliyev Fondu və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilən ikinci Bakı Beynəlxalq İncəsənət festivalı (BIAF) Bakının ən seçilən səhnələrində müxtəlif janrları əhatə edən 20-dən çox tədbirlə yaddaqalan olacaq. Proqrama konsertlər, balet və teatr tamaşaları, film nümayişləri, sənətçilərlə görüş və ustad dərsləri daxildir. İncəsənətin möhtəşəm bayramı Azərbaycan, Böyük Britaniya, İsrail, Kanada, Monako, Rusiya, ABŞ, Fransa və digər ölkələrdən sənətçiləri və yaradıcı kollektivləri birləşdirəcək.
BIAF-2026-nın ətraflı proqramı və tədbirlərə biletlər festivalın rəsmi saytında əlçatan olacaq: biaf.az

С 28 октября по 8 ноября 2026 года столица Азербайджана вновь примет Baku International Arts Festival (BIAF). Масштабный мультижанровый фестиваль, проводимый с 2025 года, соберет ключевых представителей актуальной мировой сцены: художников, хореографов, танцовщиков, музыкантов, выдающихся артистов и режиссеров.
Как сообщает Visiontv.az театральную программу фестиваля откроют показы знаменитого спектакля Льва Додина «Чайка» по мотивам одноименной пьесы А.П. Чехова. Недавнюю премьеру Малого драматического театра — Театра Европы (Россия, г. Санкт-Петербург), отмеченную престижными премиями «Золотой Софит» и «Золотая Маска», можно будет увидеть 29 и 30 октября на сцене Азербайджанского государственного академического музыкального театра. С драматургическим наследием Чехова выдающийся режиссер связан многие годы, и этот спектакль - нетривиальное, глубокое прочтение классики, где в ткань пьесы вплетены чеховские размышления об искусстве и жизни. Поистине великолепен ансамбль артистов, с которыми Додин творит очередную чеховскую вселенную: Игорь Черневич - Тригорин, Елизавета Боярская, создавшая сложный, эффектный и непривычный образ Аркадиной, Сергей Курышев в роли Сорина, Анна Завтур в роли Заречной, Евгений Зайфрид — Треплев, Олег Рязанцев — Медведенко, Полина Севастьянихина — Маша. Метафорическая сценография одного из самых значительных художников современной сцены Александра Боровского — образ сцены-озера и покачивающихся лодок — воплощает чеховскую зыбкость бытия. По словам Льва Додина, его «Чайка» в частности посвящена людям искусства и жизни в искусстве: «Вдруг стало важно, что речь идёт о художниках — о тех, кто особенно остро чувствует жизнь и реагирует на нее по-своему, но каждый раз, я бы сказал, истово. Это в еще более высокой степени о нас самих, о нашем круге размышлений сегодня, о наших вопросах, нашей ответственности и безответственности».
Сразу после показов «Чайки» на этой же сцене зрители фестиваля смогут увидеть еще одну интерпретацию мировой литературной классики. 1 и 2 ноября знаменитый театр «Гешер» (Израиль, г. Тель-Авив) представит новый спектакль Дмитрия Крымова, одного из самых влиятельных режиссеров своего поколения. Его театр существует по законам воображения и игры — игры опасной, предельно абсурдной, той, за которой всегда стоит жизнь. Постановка «Bloody Mary», впервые показанная в июне 2026 года, — не инсценировка и не иллюстрация знаменитой драмы Шиллера «Мария Стюарт», ставшей импульсом для создания работы. Это новый мир, мир художника, сконструированный из осколков кровавого сюжета, из нашей явной или неявной памяти о нем и сегодняшних реалий, в которых «Мария Стюарт» становится поводом для серьезного разговора. Главные персонажи в исполнении Саши Демидова (Королева Елизавета) и Евгении Додиной (Мария Стюарт) – вымышленные, гротескные, почти цирковые, это люди-символы, которые на наших глазах обретают кровь и плоть. Маска трескается, клоунада оборачивается исповедью, а образ – живым телом. В этом театре смешное всегда соседствует с трагическим, а игра становится формой существования и способом рассказа о нашей такой запутанной жизни.
Не менее интересными будут постановки, представленные на сцене Азербайджанского государственного академического национального драматического театра. Так, 5 и 6 ноября всемирно признанный хореограф Шахар Биньямини, один из ведущих современных хореографов, сотрудничающий с такими всемирно известными труппами, как балет Парижской оперы, балет Ла Скала, Ballet BC, балет Национальной оперы Бордо и многими другими. Бывший участник легендарной труппы Batsheva Dance Company под художественным руководством Охада Нахарина представит вечер, объединяющий две его знаковые работы — «Новая Земля» (New Earth) и «Болеро Х» (Bolero X) в исполнении труппы «Дом танца» (House of Dance Company). «Новая Земля» — это гипнотическое, почти первобытное произведение, в котором ползущие движения танцоров непрерывно сливаются в органические формы и растворяются в них. Премьера этой постановки состоялась в 2025 году на фестивале «Брегенцская весна» (Bregenzer Frühling) в Австрии. «Болеро Х» — это переосмысление Биньямини культового произведения Мориса Равеля «Болеро», одного из самых узнаваемых шедевров в оркестровом репертуаре. Изначально созданная в 2023 году для труппы Ballet BC в Ванкувере, эта работа превратилась в масштабную ансамблевую постановку: в полной версии на сцене одновременно находятся до пятидесяти танцоров. Движимая неудержимым музыкальным крещендо Равеля, хореография исследует напряжение между индивидуальностью и коллективной силой.
Один из главных принципов BIAF этого года — развитие тесного сотрудничества между признанными во всем мире визионерами культуры и искусства с артистами Азербайджана. В рамках этой программы Шахар Биньямини лично отберет танцоров Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета и Бакинской академии хореографии для участия в обеих постановках. Он также проведет мастер-классы и репетиции, напрямую вовлекая этих молодых артистов в выступления в Баку.
Второй мультижанровый фестиваль Baku International Arts Festival (BIAF), проводимый при поддержке Фонда Гейдара Алиева и Министерства культуры Азербайджана, объединит на лучших площадках Баку более 20 мероприятий разных жанров. Среди них — концерты, балетные и театральные постановки, кинопоказы, встречи с артистами и мастер-классы. Грандиозный праздник искусств объединит артистов и творческие коллективы из Азербайджана, Великобритании, Израиля, Канады, Монако, России, США, Франции и других стран.
Подробная программа BIAF-2026 и билеты на мероприятия будут доступны на официальном сайте фестиваля: http://biaf.az/