ABŞ Rusiyanın suveren müstəqil ölkələrə qarşı təcavüzünə dözməyəcək
Çərşənbə axşamı ABŞ Putinin bu yaxınlarda keçmiş sovet respublikalarının ünvanına səsləndirdiyi təhdiddən sonra Rusiyanın suveren müstəqil ölkələrə qarşı təcavüzünə dözməyəcəyini bəyan edib, xəbəri Turan-ın Vaşinqtondakı müxbiri verib.
Ötən həftə Kreml lideri qonşu ölkələrin ondan üz çevirəcəkləri təqdirdə Ukraynanın aqibətini yaşaya biləcəklərinə işarə edib. "Sovet İttifaqı nədir? Tarixi Rusiyadır", deyə Putin bildirib.
Dövlət Departamentinin mətbuat katibi Ned Prays çərşənbə axşamı keçirilən brifinqdə Turan-ın müxbirinin "Moskva təcavüz edəcəyi təqdirdə ABŞ Rusiyanın qonşularını - Azərbaycanı, Gürcüstanı, Qazaxıstanı və digər ölkələri qoruyacaqmı?" sualına cavab verib.
Praysın sözlərinə görə, Vaşinqtonun Ukraynanı dəstəkləməsi Birləşmiş Ştatların Rusiyanın suveren müstəqil ölkələrə qarşı təcavüzünə dözməyəcəyinin "aydın siqnalıdır".
"Beynəlxalq tərəfdaşlarımız da buna dözməyəcək", deyə o qeyd edib.
"Fikrimcə, biz Ukraynaya göstərdiyimiz dəstəklə çox aydın siqnal vermişik. Müxtəlif qitələrdə onlarla ölkə Ukraynaya təkcə təhlükəsizlik sahəsində deyil, həm də iqtisadi və humanitar yardım göstərmək üçün birləşib.
Biz həmçinin Rusiyaya qarşı misli görünməmiş iqtisadi sanksiyalar, maliyyə və ixrac sanksiyaları tətbiq etmişik. Bu, qətiyyətimizi aydın göstərən siqnaldır", deyə o bildirib.
Dövlət Departamenti həmçinin ABŞ-ın və NATO-nun Kremlin təhdidinə cavab olaraq Litvanı dəstəkləməyə sadiq olduğunu təsdiq edib.
"Litva NATO alyansının üzvüdür və biz alyans qarşısında NATO-nun əsasını təşkil edən 5-ci maddədən irəli gələn öhdəliyi dəstəkləyirik", deyə Prays jurnalistlərə bildirib.
"Litva sadiq tərəfdaş idi və biz NATO-dan olan müttəfiqlərimizi və Litvanı dəstəkləyirik", deyə Prays əlavə edib.

США не потерпят агрессии России против суверенных независимых стран - Госдепартамент
США заявили во вторник, что не потерпят российской агрессии в отношении суверенных, независимых стран после недавней угрозы Путина в адрес бывших советских республик, сообщает корреспондент TURAN в Вашингтоне.
На прошлой неделе кремлевский лидер намекнул, что соседние страны могут столкнуться с судьбой Украины, если отвернутся от него.  «Что такое Советский Союз? Это историческая Россия», — сказал Путин.
Пресс-секретарь Госдепартамента Нед Прайс во время брифинга во вторник ответил на вопрос корреспондента  TURAN:  «Будут ли США защищать соседей России, таких как Азербайджан, Грузия, Казахстан и другие, в случае агрессии Москвы».
По словам Прайса, поддержка Вашингтоном Украины «является четким сигналом» того, что Соединенные Штаты не потерпят российской агрессии против суверенных независимых стран.
"Этого не потерпят и наши международные партнеры", - подчеркнул он.
«Я думаю, что мы послали очень четкий сигнал поддержкой, которую мы оказали Украине. Десятки стран на разных континентах объединились, чтобы предоставить не только помощь в области безопасности,  но также экономическую и гуманитарную помощь  Украине.
Мы также ввели  беспрецедентный набор экономических,  финансовых и  экспортных санкций  в отношении России.  Это четкий сигнал о нашей решимости», — пояснил он.
Государственный департамент также подтвердил приверженность США и НАТО поддержать Литву в ответ на угрозы Кремля.
«Литва является членом альянса НАТО, и мы поддерживаем обязательства  перед альянсом  по статье 5, которая является основой альянса НАТО», — сказал Прайс журналистам.
«Литва была верным партнером и мы поддерживаем наших союзников по НАТО и мы поддерживаем Литву», — добавил Прайс.