Almaniyada azərbaycanlılara qarşı nifrət yaydığına görə iranlı monarxiya tərəfdarı bir şəxs işdən çıxarıldı.
Pərisa (Fatimə) Cəfərzadə, Almaniyada “Siqnal İduna” sığorta şirkətinin əməkdaşı olaraq, son vaxtlar 1325-ci ildə (1946) Pəhləvi rejimi tərəfindən Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş qətliamı müdafiə edən və Azərbaycan türklərinin kütləvi şəkildə qətlə yetirilməsi səhnəsində iştirak arzusunu ifadə edən faşist xarakterli açıqlamalar vermişdi. Almaniyada yaşayan azərbaycanlı vəkil Sina Yusifinin rəsmi şikayətindən sonra o, rəsmi şəkildə iş yerindən azad edilib.
Pərisa Cəfərzadə işdən çıxarıldıqdan sonra yaydığı videoda “ifadə azadlığı” və “şərəfin bədəli” kimi ifadələrdən istifadə edərək insanlığa qarşı cinayətin təşviqini “şəxsi fikir” kimi təqdim etməyə çalışıb. Halbuki Avropa və Almaniya qanunlarına görə nifrət yaymaq və kütləvi qırğını tərifləmək ifadə azadlığı hesab edilmir; əksinə, bu, hüquqi və mənəvi sərhədləri aşan cinayət əməlidir.
Bu hadisə acı bir reallığı üzə çıxarır: vətəndaş fəaliyyəti və tarix barədə elementar bilik olmadan ictimai müstəviyə çıxan qeyri-siyasi şəxslərin artması. “Cəhalətdən qaynaqlanan saxta özgüvən” ilə öz düşüncə tullantılarını mütləq həqiqət hesab edən və talelərini siyasi adlara bağlayaraq qeyri-insani mövqelərini təmiz göstərməyə çalışan şəxslər. Qan qoxuyan ideologiyalar uğrunda “işi” qurban vermək qəhrəmanlıq deyil, mənəvi süqutun zirvəsidir.
Sina Yusifi, insan haqları üzrə vəkil, hadisəyə münasibət bildirərək vurğulayıb ki, işdən çıxarılma məsələnin yalnız başlanğıcıdır. O qeyd edib: “İfadə azadlığının mövcud olduğu bir ölkədə nifrət yaymaq və insanların qətliamına çağırış etmək cinayətdir. Belə əməllər törədən şəxs təkcə işdən çıxarılmaqla deyil, müstəqil məhkəmə tərəfindən azadlıqdan məhrumetmə cəzası ilə də üzləşə bilər. Hüquqi təqib davam edəcək.”