Azad edildi: 17 oktyabr 2020–ci ildə
Rayonun əsası 1827-ci ildə qoyulmuş və ilkin adı Qarabulaq olmuşdur. Füzuli 08.08.1930-cu ildə inzibati rayon statusu almış və Qaryagin adlandırılmışdır. 1959-cu ilin aprelində böyük şairimiz Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 400 illiyi şərəfinə Qaryagin rayonunun adı dəyişdirilərək Füzuli rayonu adlandırılmışdır. Tarixi 1827-ci ildən hesablansa da, Azıx mağarasındakı tapıntılar buranın ən qədim insan məskəni olduğunu sübut edir. 17 oktyabr 2020–ci ildə Füzuli şəhəri, ikinci Qarabağ müharibəsi ərzində rayonun 53 kəndi Ermənistan işğalından azad olunmuşdur. Füzuli rayonu üzərində Azərbaycanın suverenliyi bərqərar olmuş, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü bərpa olunmuşdur. Qarabağ Azərbaycandır!
Füzuli Qarabağ dağ silsiləsinin cənub şərq ətəklərindən Araz çayına qədər maili düzənlik və alçaq sahələri əhatə edir. Cənub-qərbdə Cəbrayıl, şimalda Xocavənd, Ağcabədi, şərqdə Beyləqan rayonları və cənubda Araz çayı boyunca İranla həmsərhəddir. Rayon ərazisindən axan Quruçay, Köndələnçay, Qozluçay, Çərəkən çayları Araz hövzəsinin çaylarıdır.
Füzuli rayonunun ərazisi 1.39 min km2, əhalisi 133,8 min (01.01.2020) nəfərdir. Rayonda 2 şəhər (Füzuli, Horadiz), 11 qəsəbə (yeni salınmış 1-11№-li Qayıdış qəsəbələri), 82 kənd vardı. Kəndləri bunlardır – Alxanlı, Arayatlı, Babı, Mollaməhərrəmli, Aşağı Seyidəhmədli, Şükürbəyli, Araz Dilağarda, Şəkərcik, Şıxlı, Böyük Bəhmənli, Cuvarlı, Çimən, Xələfşə, Dədəli, İşıqlı, Qarğabazar, Yuxarı Yağlıvənd, Yuxarı Aybasanlı, Yal Pirəhmədli, Dilağarda, Dördlər, Qobu Dilağarda, Dövlətyarlı, Qərvənd, Zərgər, Yuxarı Əbdürrəhmanlı, Aşağı Əbdürrəhmanlı, Kürdlər, Əhmədalılar, Qazaxlar, Mirzənağılı, Əhmədbəyli, Araz Zərgər, Qarabağ, Murtuzalılar, Gecəgözlü, Üçüncü Mahmudlu, Horadiz, Dördçinar, Hüngütlü, Kərimbəyli, Aşağı Yağlıvənd, Yuxarı Kürdmahmudlu, Aşağı Kürdmahmudlu, Qacar, Divanalılar, Qaraxanbəyli, Qaraməmmədli, İkinci Mahmudlu, Merdinli, Qarakollu, Gorazıllı, Xatınbulaq, Qaradağlı, Saracıq, Yuxarı Rəfədinli, Yuxarı Güzlək, Qoçəhmədli, Arış, Mollavəli, Sərdarlı, Üçbulaq, Govşatlı, Şıxımlı, Aşağı Veysəlli, Yuxarı Veysəlli, Ağbaşlı, Yuxarı Seyidəhmədli, Birinci Mahmudlu, Mirzəcamallı, Ələsgərli, Hüseynbəyli, Seyidmahmudlu, Pirəhmədli, Aşağı Güzlək, Aşağı Rəfədinli, Mandılı, Musabəyli, Bala Bəhmənli, Qorqan.
Rayon iqtisadiyyatının əsasını kənd təsərrüfatı təşkil edib. Bu da məhsuldarlıq baxımından kənd təsərrüfatına yararlı boz, şabalıdı, boz –qəhvəyi torpaq sahələrinin olması ilə izah edilir. İşğala qədər rayonda taxılçılıq, heyvandarlıq, üzümçülük, qoyunçuluq, quşçuluq, baramaçılıq geniş inkişaf edib. Rayonda 65 kolxoz və sovxoz, 12 fermer təsərrüfatı, 11 üzüm emalı müəssisəsi və s. vardı. Kənd təsərrüfatına yararlı torpaqlar 85 min hektar idi. 50,9 min ha otlaq sahələri var idi. Rayonda Köndələn çayı üzərində Köndələn su anbarı tikilmiş, suvarma kanalları çəkilmişdir. Suvarılan torpaqlar 24 min hektardı. İşğaldan əvvəl təsərrüfatlarda 17. 6 min baş qaramal, 70 min baş qoyun və keçi saxlanılırdı. Kənd təsərrüfatı ilə yanaşı, rayonda tikinti tresti, 6 nəqliyyat təşkilatı, 13 sənaye müəssisəsi və s. fəaliyyət göstərirdi.
Mədəniyyətin inkişafına görə, ölkənin digər bölgələrindən geri qalmayan Füzuli rayonunda işğala qədər 90 kitabxana, 20 mədəniyyət evi, 79 klub, 20 kinoqurğu, 2 muzey, xalq və dövlət dram teatrları, istirahət parkları fəaliyyət göstərib. Təhsil və səhiyyədə də yaxşı göstəricilərə malik rayonda 685 çarpayılıq 13 xəstəxana, 17 həkim məntəqəsi, 30 feldşer–mama məntəqəsi, vərəm, dəri və zöhrəvi xəstəlikləri dispanseri, texnikum, 86 ümumtəhsil məktəbi, 2 texniki peşə məktəbi, 65 məktəbəqədər müəssisə, stadion, və s. obyektləri olub.
Eləcə də güclü kadr potensialı, yüksək intellektə malik ziyalıları, görkəmli alimləri ilə respublikamızda ad-san qazanmışdır. Əməyə bağlılıq, halal zəhmət də füzulilərin həyat tərzi olmuşdur. Bu torpağın yetirməsi Şamama Həsənova iki dəfə Sosialist Əməyi Qəhrəmanı adına layiq görülmüşdür. Füzulidə 300-dən artıq elmlər namizədi və doktoru yetişmişdir.
Füzuli rayonu həm də yaşı minilliklərə gedib çıxan Azıx mağarası, Quruçay mədəniyyəti, tarixi və memarlıq abidləri ilə tanınır.
Füzuli rayonu 23 avqust 1993-cü ildə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuşdur.
1994-cü ildə aparılan uğurlu hərbi əməliyyatların sayəsində rayonun 82 yaşayış məntəqəsindən 23-ü azad edilmiş, bu gün 65962 füzulili doğma yurd-yuvalarında yaşayır. 55038 nəfər məcburi köçkün Bakı şəhəri və Respublikamızın 50 şəhər və rayonunda məskunlaşıb. Füzulidə bu gün ermənilər zəbt etdiyi torpaqlarımızda ekoloji terrorla yanaşı, rayonun XII əsrə gedib çıxan qəbristanlığını, XVII əsrə aid Mirəli türbəsini, Cəlil türbəsini, XIX əsrdə tikilmiş məscidi, İmamzadə türbəsini və qədim körpüləri darmadağın edərək vandallıq etmişlər. Qeyd edək ki, Qarabağ savaşında Füzuli rayonundan 1100-dən çox şəhid, 1550 nəfər əlil, 181 nəfər itkin düşmüşdür. Füzuliyə erməni təcavüzü nəticəsində 36361 nəfər uşaq zərər çəkmiş, onlardan 155 nəfəri yetim qalmışdır. 8 nəfər Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı adına layiq görülmüşdür.
Müharibənin əsas ağırlığını Qacar, Divanlılar, Yuxarı Veysəlli, Aşağı Veysəlli, Qaradağlı, Üçbulaq, Arış, Qoçəhmədli, Cuvarlı, Güzdək, Gorazıllı, Cəmilli, Dilağarda, Yağlıvənd, Govşad, Xələfşə, Mollavəli kəndlərinin əhalisi çəkmişlər.
Hazırda rayonun işğaldan azad olunmuş ərazisində 1 şəhər (Horadiz), 11 qəsəbə, 21 kənd vardır. Qəsəbələrdən 11-i respublika Prezidentinin Fərmanları ilə Dövlət Neft fondundan ayrılmış vəsait hesabına işğaldan azad olunmuş ərazidə salınmışdır.
17 oktyabr 2020–ci ildə Füzuli şəhəri, ikinci Qarabağ müharibəsi ərzində rayonun 53 kəndi Ermənistan işğalından azad olunmuşdur. Füzuli rayonu üzərində Azərbaycanın suverenliyi bərqərar olmuş, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü bərpa olunmuşdur. Qarabağ Azərbaycandır!

освобожденный: 17 октября 2020 года
В результате удачных военных операций, проведенных в 1994 году, 23 населенных пункта из 82-х были освобождены от армянских захватчиков, и сегодня 65962 физулинца живут в своих родных домах. 55038 вынужденных переселенцев живут в городе Баку и 50 городах и района нашей республики. 17 октября 2020 года город Физули, а также в течение второй Карабахской войны 53 села района были освобождены от армянской оккупации. Над Физулинским районом был установлен суверенитет Азербайджана, восстановлена территориальная целостность Азербайджанской Республики. Карабах – это Азербайджан!
slide 2 of 5
slide 1 to 4 of 5
Район был основан в 1827 году и первоначально имел название Гарабулаг. 08.08.1930 года Физули получил административный статус района и был назван Гаърягин. В апреле 1959 года, в честь 400-летия со дня рождения великого поэта Мухаммеда Физули, старое название района Гаръягин было изменено на новое – Физулинский район. Несмотря на то, что история Физули исчисляется с 1827 года, археологические находки, найденные в Азыхской пещере, доказывают, что эти места были древнейшим пристанищем первобытных людей.
Физули охватывает пологие равнины и низменные территории от юго-восточного подножия Карабахского горного массива до реки Аракс. Граничит на юго-западе с Джебраильским, на севере – с Ходжавендским, Агджабединским, на востоке – с Бейлаганским районами и на юге вдоль по побережью реки Аракс – с Ираном. Протекающие по территории района реки Гуручай, Кёнделенчай, Гозлучай, Черекен, являются реками Араксского бассейна. Территория Физулинского района – 1,39 тысяч квадратных километров, численность населения – 133,8 тысяч (01.01.2020) человек. В районе 2 города (Физули, Горадиз), 11 недавно построенных поселков Гайыдыш (Поселки возвращения) (№ 1-11), 82 деревни. Список деревень Физулинского района: Алханлы, Араятлы, Бабы, Молламагеррамлы, Ашагы Сеидахмедли, Шукюрбейли, Араз Дилагарда, Шекерджик, Шыхлы, Бёюк Бехменли, Джуварлы, Чимен, Халафша, Дедели, Ишыглы, Гаргабазар, Юхары Яглывенд, Юхары Айбасанлы, Ял Пирахмедли, Дилагарда, Дордляр, Гобу Дилагарда, Довлетъярлы, Гарванд, Заргяр, Юхары Абдурахманлы, Ашагы Абдурахманлы, Кюрдляр, Ахмедалылар, Газахлар, Мирзанагылы, Ахмедбейли, Араз Зяргяр, Гарабаг, Муртузалылар, Геджагёзлу, Учунджу Махмудлу, Горадиз, Дордчинар, Хунгютлу, Керимбейли, Ашагы Яглывенд, Юхары Кюрдмахмудлу, Ашагы Кюрдмахмудлу, Гаджар, Диванлылар, Гараханбейли, Гарамамедли, Икинджи Махмудлу, Мердинли, Гаракёллу, Гёразыллы, Хатынбулаг, Гарадаглы, Сарыджыг, Юхары Рефединли, Юхары Гюзлек, Гочахмедли, Арыш, Моллавели, Сердарлы, Учбулаг, Говшатлы, Шыхымлы, Ашагы Вейселли, Юхары Вейселли, Агбашлы, Юхары Сеидахмедли, Биринджи Махмудлу, Мирзеджамаллы, Алескерли, Гусейнбейли, Сеидмахмудлу, Пирахмедли, Ашагы Гюзлек, Ашагы Рефединли, Мандылы, Мусабейли, Бала Бахменли, Горган.
Основу экономики района составло сельское хозяйство. С точки зрения урожайности, это объясняется пригодными для сельского хозяйства серыми, каштановыми и серо-коричневыми участками земли. До оккупации в районе широко развивались посевы пшеницы, животноводство, виноградарство, овцеводство, птицеводство и шелководство. В районе было 65 колхозов и совхозов, 12 фермерских хозяйств, 11 предприятий обработки винограда и др. 85 тысяч гектаров земли были пригодны для сельского хозяйства. Было 50,9 тысяч гектаров пастбищных земель. В районе на реке Кёнделен было построено водохранилище, протянуты оросительные каналы. Орошалось 24 тысячи гектаров земли. До оккупации в хозяйствах имелось 17,6 тысяч голов крупного рогатого скота и 70 тысяч голов мелкого рогатого скота. Наряду с сельским хозяйством, в районе действовали строительный трест, 6 транспортных организаций, 13 промышленных предприятий и т.д.
В неотстающим от других районов по развитию культуры Физулинском районе, до оккупации действовали 90 библиотек, 20 домов культуры, 79 клубов, 20 киноустановок, 2 музея, народный и государственный драматические театры, парки отдыха. В сфере образования и медицины в районе действовали 13 больниц на 685 коек, 17 врачебных пунктов, 30 фельдшерско-акушерских пунктов, туберкулезный диспансер, диспансер кожно-венерологических заболеваний, техникум, 86 общеобразовательных школ, 2 профессионально-технических училища, 65 дошкольных учреждений, стадион и другие объекты.
Район славился также сильным кадровым потенциалом, высокоинтеллектуальной интеллигенцией, видными учеными. Привязанность к добросовестному труду на благо общества была образом и смыслом жизни физулинцев.
Уроженка этих мест Шамама Гасанова дважды была удостоена почетного звания Героя Социалистического Труда. Более 300 кандидатов и докторов наук – выходцы из Физулинского района.
Физулинский район известен также Азыхской пещерой, Гуручайской культурой, историческими и архитектурными памятниками, возраст которых исчисляется тысячелетиями. Физулинский район был оккупирован вооруженными силами Армении 23 августа 1993 года.
В результате удачных военных операций, проведенных в 1994 году, 23 населенных пункта из 82-х были освобождены от армянских захватчиков, и сегодня 65962 физулинца живут в своих родных домах. 55038 вынужденных переселенцев живут в городе Баку и 50 городах и района нашей республики.
На захваченных землях Физулинского района, армянские оккупанты, наряду с экологическим террором, разрушили кладбище ХII века, Мавзолей Мирали (ХVII век), Мавзолей Джалила, построенную в ХIХ веке мечеть, Мавзолей Имамзаде и древние мосты. Надо отметить, что на долю Физули в Карабахской войне выпало более 1100 шехидов, 1550 инвалидов, 181 человек пропал без вести. В результате армянской агрес­сии, в Физулинском районе пострадало 36361 детей, 155 из них остались сиротами. 8 человек удостоены почетного звания Национального Героя Азербайджана.
Основную тяжесть войны почувствовали на себе населения деревень: Гаджар, Диванлылар, Юхары Вейселли, Ашагы Вейселли, Гарадаглы, Учбулаг, Арыш, Гочахмедлы, Чуварлы, Гюздек, Гёразыллы, Джемилли, Дилагарда, Яглывенд, Говшад, Халафша, Моллавели. В настоящее время на освобожденной части территории Физулинского района 1 город (Горадиз), 11 поселков, 21 деревня. Все 11 поселков построены на освобожденных от оккупации землях по указам Президента Азербайджанской Республики за счет средств, выделенных из Государственного Нефтяного Фонда.
17 октября 2020 года город Физули, а также в течение второй Карабахской войны 53 села района были освобождены от армянской оккупации. Над Физулинским районом был установлен суверенитет Азербайджана, восстановлена территориальная целостность Азербайджанской Республики. Карабах – это Азербайджан!