Azad edildi: 4 oktyabr 2020–ci ildə
Cəbrayıl rayonu Azərbaycan Respublikasının cənubunda Kiçik Qafqaz dağlarının qoynunda yerləşir. Cənub tərəfdən İran İslam Respublikası, cənub-qərbdən Zəngilan, qərbdən Qubadlı, şimaldan Xocavənd, şərqdən isə Füzuli rayonları ilə həmsərhəddir. Cəbrayıl rayonu ilə Bakı arasında olan məsafə 338 kilometrdir. 4 oktyabr 2020–ci ildə Cəbrayıl şəhəri, ikinci Qarabağ müharibəsi ərzində rayonun 90 kəndi  Ermənistan işğalından azad olunmuşdur. Cəbrayıl rayonu üzərində Azərbaycanın suverenliyi bərqərar olmuş, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü bərpa olunmuşdur. Qarabağ Azərbaycandır!
slide 2 of 10
slide 1 to 4 of 10
Cəbrayıl 08.08.1930-cu ildə inzibati rayon statusu almışdır. Ərazisi 1.05 min km2, əhalisi 81,7 min (01.01.2020) nəfərdir. Rayon 1 şəhər (Cəbrayıl), 4 qəsəbə (Xələfli, Xudafərin, Qumlaq, Mahmudlu) və 92 kənddən ibarət idi. Kəndləri bunlardır – Xubyarlı, Xudaverdili, İmambağı, Qurbantəpə, Şahvələdli, Yarəhmədli, Balyand, Xələfli, Qaracallı, Yuxarı Mərcanlı, Böyük Mərcanlı, Cocuq Mərcanlı, Çərəkən, Əfəndilər, Papı, Dağ Tumas, Çələbilər, Qarağac, Sofulu, Hacılı, Hüseynalılar, Kavdar, Mirək, Tulus, Horovlu, Çapand, Safarşa, Hovuslu, İsaqlı, Qalacıq, Doşulu, Mahmudlu, Yuxarı Maralyan, Qazanzəmi, Çullu, Dağ Maşanlı, Əsgərxanlı, Söyüdlü, Qumlaq, Dərzili, Məstalıbəyli, Quycaq, Nüzgar, Şəybəy, Maşanlı, Alıkeyxalı, Mehdili, Çaxırlı, Minbaşılı, Ağtəpə, Daş Veysəlli, Sədi, Sarıcallı, Əmirvarlı, Məzrə, Yuxarı Məzrə, Sirik, Aşağı Sirik, Molla Həsənli, Xanağabulaq, Şahvəlli, Göyərçin Veysəlli, Hacı İsaqlı, Qoşabulaq, Qovşudlu, Niyazqulular, Tinli, Şükürbəyli, Dəjəl, Fuğanlı, Həsənqaydı, Şıxalıağalı, Qışlaq, Karxulu, Tatar, Aşağı Maralyan, Şıxlar, Cəfərabad, Kürdlər, Daşkəsən, Yuxarı Nüsüs, Süleymanlı, Niftalılar, Yanarxac, Quşçular, Keçəl Məmmədli, Qərər, Soltanlı, Aşıq Məlikli, Nüsüs.Cəbrayıl rayonunun adı rayonun mərkəzi olan Cəbrayıl kəndinin adından götürülmüşdür. Cəbrayıl kəndinin əsasını qoymuş Cəbrayıl ata VIII əsrdə yaşamış Sultan Əhməd adlı bir hökmdarın yaxın adamlarından biri olmuş və Ziyarət dağından Araz çayına qədər ərazilər Cəbrayıl ataya və onun övladlarına məxsus olub.
Cəbrayıl rayonunun ərazisi sement, mərmər, mişar daşı və digər qiymətli tikinti materialları ilə zəngindir. Dəmir filizi, hətta neft yataqlarının olduğu da məlumdur. Əhali əsasən üzümçülük, heyvandarlıq, taxılçılıq, baramaçılıqla məşğul olurdu. Elmin, mədəniyyətin, maarifin inkişafı yüksək səviyyəyə çatmışdı. Rayonda 510 çarpayılıq xəstəxanalarda 92 həkim, 432 orta ixtisaslı tibb işçisi, 72 məktəbdə 1660 nəfərdən çox müəllim, 3 musiqi məktəbi, 12 mədəniyyət evi, 32 klub, 10 mədəni çadır və avtoklub, 78 kitabxana və 1 muzeydə 508 mədəniyyət işçisi çalışırdı. Rayon Tarix-diyarşünaslıq muzeyində 20 mindən yuxarı eksponat vardı. Rayonda 8 sənaye müəssisəsi, 42 kolxoz, Kökəltmə birliyi, Quşçuluq fabriki fəaliyyət göstərirdi.
Azərbaycanda eramızın I əsrindən yaradılmış kəhriz şəbəkəsindən Cəbrayılda daha geniş şəkildə istifadə olunurdu. Respublikamızda olan 813 kəhrizin 118-i Cəbrayılın payına düşür. O cümlədən rayonda 360-dan çox dişgöynədən, təbii minerallarla zəngin bulaqlar vardır. Rayon ərazisindəki iki böyük suvarma kanalı – “Teymur Quliyev” və “Maralyan” kanalları kənd təsərrüfatının intensiv inkişafını təmin edirdi. Rayonda 4039 hektar meşə zolağı, 58585 hektar əkin sahəsi, 1079 hektar bağ sahəsi var idi.
Cəbrayılda xalçaçılıq (ayrıca Cəbrayıl xalça məktəbi var), xüsusi "Qasımuşağı", "Kürd", "Qaraqoyunlu", "Bəhmənli" adlı xovlu, zili, çuval, çul, məfrəc, heybə, xurcun, vərni, asmalıq, palaz, kilim, cecim kimi xovsuz xalçaları ilə məşhur olmuşdur.
Cəbrayıl rayonunun ərazisi maddi və mədəni abidələrlə zəngindir. Bunlardan Dağ-Tumas kəndi yaxınlığında yerləşən "Divlər Sarayı" mağarası, Qalacıq kəndindəki "Məscid Təpəsi", "Canqulu" və "Qumtəpə" kurqanları, Tatar kəndi yaxınlığındakı Qızılqaya dağındakı Sigeon tikintisi, ġıxlar kəndi yaxınlığında "ġəhərcik qalıqlar", "Qışlaq yerləri", Diri dağındakı Mazannənə, Mərmər nənə məqbərələri kimi arxeoloji, Doğtumas kəndindəki "Başıkəsik Gümbəz", Sirik kəndindəki "Qala", Diri dağındakı "Qız qalası", Xudafərin körpüləri, Çələbilər kəndindəki Məscid kompleksi, rayon mərkəzindəki "Sultan Məcid hamamı", şıxlar kəndindəki "Dairəvi Türbə", Xubyarlı kəndindəki "Dairəvi" 8 guşəli türbələr və məqbərələr, türk qəbiristanlığındakı türbə və məqbərələrin hər biri nəsildən-nəsilə ötürülmüş canlı tarixdir. Rayonun ərazisində çoxlu yazılı abidələr vardır ki, bunlardan da Ağoğlandakı Orxan yazılı abidəsi xüsusilə qiymətlidir.
Cəbrayıl aşıqların ulu babası sayılan Aşıq Qurbaninin, Aşıq Pərinin, Muğrum Kərimin, Aşıq Humayın, Aşıq Abdullanın və b. bu kimi el sənətkarlarının vətənidir.
Cəbrayil rayonu 1993-cü il avqust ayının 23-də əzəli və əbədi düşmənlərimizin tapdağı altına keçdi. 1050 kv km-i əhatə edən 52000 nəfər əhalisi olan rayon ərazisi və bu ərazilərdə birlikdə 72 ümumtəhsil məktəbi, 8 xəstəxana, 132 tarixi abidə, 150 mədəniyyət ocağı, 100-ə yaxın kənd büsbütün ermənilərin işğalına məruz qaldı, vəhşicəsinə dağıdıldı. Qarabağ müharibəsində 362 nəfər şəhid olmuş, 191 nəfər əlil olmuşdu. 6 nəfər Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı adına layiq görülmüşdür.
Bundan başqa vaxtilə Cəbrayıldan 7 nəfər Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, 1 nəfər Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görülmüşdür.
4 oktyabr 2020–ci ildə Cəbrayıl şəhəri, ikinci Qarabağ müharibəsi ərzində rayonun 90 kəndi  Ermənistan işğalından azad olunmuşdur. Cəbrayıl rayonu üzərində Azərbaycanın suverenliyi bərqərar olmuş, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü bərpa olunmuşdur. Qarabağ Azərbaycandır!

освобожденный: 4 октября 2020 года
Джебраильский район расположен на юге Азербайджанской Республики, на лоне гор Малого Кавказа. На юге граничит с Иранской Исламской Республикой, на юго-западе – с Зангеланом, на западе – с Губадлы, на севере – с Ходжавендом, на востоке – с Физулинским районами. Расстояние между Джебраильским районом и городом Баку – 338 километров.
Джебраил получил статус административного района 08.08.1930 года. Территория – 1,05 тысяч квадратных километров, численность населения – 81,7 тысячи (01.01.2020) человек. Район состоял из одного города (Джебраил), 4 поселков (Халафлы, Худаферин, Гумлаг, Махмудлу) и 92 деревень. Список деревень Джебраильского района: Хубярлы, Худавердили, Имамбагы, Гурбантепе, Шахвеледли, Ярахмедлы, Бальянд, Халафлы, Гараджаллы, Юхары Мерджанлы, Бёюк Мерджанлы, Чоджуг Мерджанлы, Черекен, Эфендиляр, Папы, Даг Тумас, Челебиляр, Гарагач, Софулу, Гажылы, Гусейналылар, Кавдар, Мирек, Тулус, Хоровлу, Чапанд, Сафарша, Ховуслу, Исаглы, Галаджыг, Дошулу, Махмудлу, Юхары Маралъян, Газанземи, Чуллу, Даг Машанлы, Аскерханлы, Сёюдлю, Гумлаг, Дерзили, Месталыбейли, Гуйджаг, Нузгар, Шейбей, Машанлы, Алыкейханлы, Мехдили, Чахырлы, Минбашылы, Агтепе, Даш Вейселли, Седи, Сарыджаллы, Эмирваллы, Мезре, Юхары Мезре, Сирик, Ашагы Сирик, Молла Гасанлы, Ханагабулаг, Шахвелли, Гёярчин, Вейселли, Гаджи Исаглы, Гошабулаг, Говшудлу, Ниязгулулар, Тинли, Шукюрбейли, Дежель, Фуганлы, Гасангайды, Шыхалыагалы, Гышлаг, Кярхулу, Татар, Ашагы Маралян, Шыхлар, Джафарабад, Кюрдляр, Дашкесан, Юхары Нусус, Сулейманлы, Нифталылар, Янархадж, Гушчулар, Кечал Мамедли, Гарар, Солтанлы, Ашыг Меликли, Нусус.
Название Джебраильского района взято из названия села Джебраил, являющегося районным центром. Основы деревни Джебраил заложил Джебраил-ата, являвшийся одним из самых приближенных людей одного правителя по имени Султан Ахмед, жившего в VIII веке, и все земельные территории от горы Зиярет до реки Аракс принадлежали ему и его сыновьям.
Территория Джебраильского района изобилует цементными, мраморными, распиловочным камнем и другими ценными строительными материалами. Известны также месторождения нефти и залежи железной руды. Население было занято, в основном, разведением винограда, животноводством, выращиванием пшеницы и шелководством. Развитие науки, культуры, просвещения было на высоком уровне. В районе действовали больницы на 510 коек (92 врача, 432 медицинских работника со средним образованием), 72 школы (более 1660 учителей), 3 музыкальные школы, 12 домов культуры, 32 клуба, 10 палаток культуры и автоклубов, 78 библиотек и 1 музей (508 работников культуры). В историко-краеведческом музее района насчитывалось более 20 тысяч экспонатов. В районе действовали 8 промышленных предприятий, 42 колхоза, объединение для откорма скота, птицефабрика. В Джебраиле широко использовалась сеть подземных водопроводов, построенных в Азербайджане в I веке нашей эры. Из 813 подобных сетей, находящихся на территории Азербайджана, 118 находились на территории Джебраила. В том числе в районе 360 источников холодной родниковой воды, богатой минералами. Два больших оросительных канала на территории района – «Теймур Гулиев» и «Маралъян» – обеспечивали интенсивное развитие сельского хозяйства. В районе было 4039 гектаров лесных угодий, 58585 гектаров земельных участков для посева, 1079 гектаров садовых участков.
Джебраильское ковроткачество (существует отдельная Джебраильская школа ковровых изделий) прославилось специальными ворсовыми коврами «Гасымушагы», «Кюрд», «Гарагоюнлу», «Бехменли», а также безворсовыми коврами зили, чувал, чул, мефредж, хейбе, хурджун, верни, асмалыг, палаз, килим, джеджим.
Территория Джебраильского района богата памятниками природы и культуры. Из них: пещера «Дивляр Сарайы» вблизи села Даг-Тумас, «Месчид тепеси» в селе Галаджыг, курганы «Джангулу» и «Гумтепе», строение Сигеона на горе Гызылгая вблизи села Татар, «Гехерджик галыглар» вблизи села Гыхлар, «Гышлаг йерлери», храмы Мазаннене и Мермернене на горе Дири, «Башыкесик Гюмбез» в селе Догтумас, «Гала» в селе Сирик, «Гыз галасы» на горе Дири, Худаферинский мост, комплекс Мечети в селе Челебиляр, «Султан Меджид Хамамы» в районном центре, мавзолеи и гробницы «Даиреви Турбе» в селе Шыхлар, 8-угольный мавзолей «Даиреви» в селе Хубъярлы, гробницы и мавзолеи на турецком кладбище. Все это – живая история, переходящая от поколения к поколению. На территории района было много памятников древней письменности, особенно ценный из них – памятник Орхонской письменности в Агоглане.
Джебраил – родина прародителя ашугов Ашуга Гурбани, Ашуга Пери, Мугрум Керима, Ашуга Хумая, Ашуга Абдуллы и других народных мастеров. Джебраильский район был оккупирован нашими исконными врагами 23 августа 1993 года. Район, охватывающий территорию в 1050 квадратных километров, с 52000-м населением, с 72 общеобразовательными школами, 8 больницами, 132 историческими памятниками, 150 учреждениями культуры, а также около 100 сел целиком оказались оккупированы армянами, и варварски разрушенны. Район потерял в Карабахской войне 362 шехида, 191 человек стали инвалидами, 6 человек удостоены звания Национального Героя Азербайджана.
Помимо этого, ранее в Джебраиле 7 человек были удостоены звания Героя Социалистического Труда, 1 человек – Героя Советского Труда.
4 октября 2020 года город Джабраил, а также в течение второй Карабахской войны 90 сел района были освобождены от армянской оккупации. Над Джабраильским районом был установлен суверенитет Азербайджана, восстановлена территориальная целостность Азербайджанской Республики. Карабах – это Азербайджан!