Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) startap layihəsi British Council tərəfindən təşkil olunan beynəlxalq #DestinationZero innovativ müsabiqəsinin qalibi olub. Layihə inkişaf etdirilməsi üçün 5000 funt-sterlinq dəyərində maliyyə dəstəyi əldə edib.
Belə ki, Ali Məktəbin “Climasel” layihəsi final mərhələsində uğur qazanan 10 uğurlu innovativ ideyadan biri olub. Müsabiqənin əvvəlki mərhələsində finalda yarışmaq üçün 20 layihə seçilmişdir. Qeyd edək ki, müsabiqədə ümumilikdə, 40 ölkədən 238 layihə iştirak edib.
Qalib layihələr 2021-ci il aprel-avqust ayları aralığında təşkil olunacaq kouçinq görüşlərindən faydalanacaqlar və noyabrda innovativ ideyalarını daha geniş qlobal kütləyə, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi Konfransında təqdim etmək şansı əldə edəcəklər.
Müsabiqə18-35 yaş aralığında olan, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə dəyişiklik etmək istəyən insanlar üçün nəzərdə tutulub.
Məlumat üçün bildirək ki, #DestinationZero müsabiqəsində BANM üç startap layihəsi ilə təmsil olunub. Ali Məktəbin İnnovasiya və Tədqiqatlar Mərkəzinin startapı olan “Climasel” layihəsini Kimya mühəndisliyi ixtisasının 4-cü kurs tələbəsi Güllü Hüseynli təqdim edib.
“Climasel” layihəsi elektrik enerjisinin qənaətinə kömək edəcək, bununla da, maliyyə xərclərini və ətraf mühitə dəyən ziyanı azalda biləcək innovativ texnoloji həll təqdim edir.

Стартап Бакинской высшей школы нефти был отобран из 238 инновационных проектов
Стартап-проект Бакинской высшей школы нефти (БВШН) стал победителем международного инновационного конкурса #DestinationZero, организованного British Council.      Проект получил финансовую поддержку в размере 5000 фунтов стерлингов на развитие.
Таким образом, проект БВШН под названием “Climacel" стал одним 10 успешных новаторских идей, добившихся успеха в финальном этапе конкурса. На предыдущем этапе конкурса было отобрано 20 проектов для участия в финале.
Отметим, что в конкурсе приняли участие 238 проектов из 40 стран.
Проекты-победители будут участвовать в коучинговых встречах, которые будут проводиться в апреле-августе 2021 года, а в ноябре у них будет возможность представить свои новаторские идеи широкой мировой аудитории на Конференции ООН по изменению климата.
Конкурс предназначен для людей в возрасте от 18 до 35 лет, которые хотят внести свой вклад в борьбу с изменением климата.
Отметим, что БВШН была представлена на конкурсе #DestinationZero тремя стартап-проектами.  Проект Climasel, являющийся стартапом Центра инноваций и исследований БВШН, был представлен на конкурс студентом четвертого курса кафедры химической инженерии Гуллу Гусейнли.
Проект “Climasel” предлагает инновационное технологическое решение, которое поможет сэкономить электроэнергию и тем самым снизить финансовые затраты и ущерб, наносимый окружающей среде.