Azərbaycandakı kompyuterlərin 42%-də hələ də Windows 7 istifadə olunur
Kaspersky-nin statistik məlumatına görə, Azərbaycanda kompüterlərin 42%-də hələ də baza dəstəyi 2020-ci ilin yanvarında başa çatmış Windows 7 əməliyyat sisteminə quraşdırılıb. Əməliyyat sisteminin köhnəlmiş bir versiyası yaxşı işləyə bilər, lakin əgər o, artıq dəstəklənmirsə, ona hücum etmək daha asandır. Sistemin ömrü bitdikdə, zəifliklər olduğu kimi qalır, onlar üçün yamaqlar (patch) buraxılmır, bu da təcavüzkarların məlumat əldə etməsini asanlaşdırır.
Ev istifadəçiləri arasında Windows 7 istifadə edənlərin payı 48%, kiçik və orta sahibkarlar arasında - 14%, mikrobiznes nümayəndələrində isə 30%-dir. Kiçik müəssisələrin əməliyyat sistemini müasir səviyyədə saxlaması xüsusilə vacibdir, çünki onlar kiber təhlükəsizliklə mübarizə üçün ayrıca resurslara sahib deyillər. Hazırda şirkətlər Windows 7 üçün dəstəyi pullu əsaslarla yeniləyə bilərlər, ancaq bu yalnız 2023-cü ilə qədər mümkün olacaq.
Windows - XP-nin baza dəstəyi 2014-cü ildə başa çatan daha köhnə versiyasını işlədən  istifadəçilər və şirkətlər də var. Ancaq onların payı 1%-dən azdır. İstifadəçilərin demək olar ki yarısı (48%) əməliyyat sisteminin ən son və ən etibarlı versiyası olan Windows 10-dan istifadə edir.
“Bir çox istifadəçilər interfeysdə və funksionallıqda baş verə biləcək dəyişikliklərdən qorxaraq və ya sadəcə dəyərli iş vaxtını buna sərf etmək istəmədikləri üçün əməliyyat sistemini yeniləməyə tələsmirlər. Təcavüzkarların sistemə nüfuz edə biləcəyi zəifliklərə səbəb olan sistem xətalarını düzəldən məhz yeniləmələrdir. Sistemi vaxtında yeniləməlisiniz, heç bir halda, ən azı kritik yeniləmələrin quraşdırılmasını təxirə salmayın,” deyə Kaspersky-nin mütəxəssisi Oleq Qorobets bildirib. “Anlamaq lazımdır ki, bir zəiflik barədə məlumat geniş ictimaiyyətə məlum olan kimi, bir çox kiber cinayətkarlar sistemi vaxtında yeniləyə bilməyənlərə “ümid bəsləyərək”, hücumlar üçün bundan fəal şəkildə istifadə etməyə başlayır. Əgər əməliyyat sisteminə dəstəyin tezliklə dayandırılacağını bilirsinizsə və başqa bir çıxış yolu yoxdursa, cihazın yenilənməsi də daxil olmaqla, onun vaxtında dəyişdirilməsi üçün tədbirlər planlaşdırmalısınız. Yeniləmələri qəbul etməyən sistemlərdən istifadə etmək, evin qapısını açıq saxlamaq kimidir: gec-tez arzuolunmaz biri daxil ola bilər."
Kaspersky şəxsi istifadəçilər və təşkilatlara tövsiyə edir:
• istehsalçı tərəfindən dəstəklənən əməliyyat sisteminin aktual versiyasını istifadə edin;
• əməliyyat sistemi istehsalçısı tərəfindən təklif olunan yeniləmələrin öncədən sınanması mümkün olmadıqda, avtomatik yeniləmə funksiyasını aktivləşdirin;
• əgər əməliyyat sistemini hər hansı bir səbəbdən ən son versiyaya yeniləmək mümkün deyilsə, təşkilatlar bunu öz təhdid modelində nəzərə almalı və internetdə işləməklə əlaqəli tapşırıqları dayandıraraq zəif qovşaqları şəbəkənin qalan hissəsindən ayırmalıdırlar;
• köhnəlmiş əməliyyat sistemləri olan cihazların qorunmasını tam və səmərəli işləyə bilən müasir bir həll ilə təmin edin. Aşağı performanslı cihazlarda və köhnəlmiş əməliyyat sistemlərinin nəzarəti altında səmərəli işləyən Kaspersky Embedded Systems Security kimi bir həll bu işdə kömək edə bilər;
• əgər sistem imkan verirsə, sahibkarlar və mikrobiznes üçün Kaspersky Small Office Security, kiçik və orta biznes üçün Kaspersky Security Cloud və daha inkişaf etmiş IT infrastrukturu olan şirkətlər üçün nəzərdə tutulan biznes üçün Kaspersky Security kimi davranış analizi və zəifliklərin istismarının qarşısının alınması texnologiyaları ilə təchiz olunmuş qabaqcıl həllərdən istifadə edin.
Bu həllər dəstəklədikləri (Windows 7 və daha əvvəlki) sistemlərdəki düzəldilməmiş zəifliklərdən istifadə riskini azaltmağa kömək edir.

«Лаборатория Касперского»: на 42% компьютеров в Азербайджане всё ещё стоит Windows 7
По данным статистики «Лаборатории Касперского»*, на 42% компьютеров в Азербайджане всё ещё установлена операционная система Windows 7, базовая поддержка которой была завершена в январе 2020 года. Устаревшая версия операционной системы может работать нормально, но, если она уже не поддерживается, её легче атаковать. Когда жизненный цикл системы прекращается, уязвимости остаются незакрытыми, для них не выпускают патчи, что облегчает злоумышленникам доступ к данным.
Доля тех, кто использует Windows 7, среди домашних пользователей составляет 48%, среди компаний малого и среднего бизнеса — 14%, представителей микробизнеса — 30%. Для небольших предприятий особенно важно своевременно обновлять операционную систему, в частности потому, что они не обладают специально выделенными ресурсами на кибербезопасность. Сейчас компании всё ещё могут продлить поддержку Windows 7 на платной основе, но лишь до 2023 года.
Есть также пользователи и компании, которые применяют ещё более устаревшую версию Windows — XP, поддержка которой закончилась в 2014 году. Но их немного — менее 1%. Почти половина (48%) используют Windows 10 — новейшую и на данный момент наиболее безопасную версию операционной системы.
«Многие пользователи не спешат устанавливать обновления на операционную систему, опасаясь возможных изменений в интерфейсе и функциональности или просто не желая тратить на это ценное рабочее время. При этом именно обновления позволяют исправить порождающие уязвимости ошибки, с помощью эксплуатации которых в систему могут проникнуть злоумышленники. Обновляться нужно своевременно, ни в коем случае не откладывая в долгий ящик установку как минимум критических апдейтов, — говорит Олег Горобец, эксперт «Лаборатории Касперского». — Нужно понимать, что, как только информация об уязвимости становится известна широкой публике, множество злоумышленников начитают активно использовать её для атак, рассчитывая как раз на тех, кто по каким-то причинам не смог вовремя обновиться. А если вам известно, что ОС скоро будет снята с поддержки, необходимо запланировать действия по её замене заблаговременно, включая замену «железа», если другого выхода нет. Использовать в работе не получающие обновления системы — всё равно что оставлять дом с незапертой дверью: рано или поздно в неё зайдёт кто-то, кому вы не будете рады».
«Лаборатория Касперского» рекомендует частным пользователям и организациям:
•    использовать актуальную, поддерживаемую производителем версию операционной системы;
•    включать функцию автообновления, если нет возможности предварительно тестировать предлагаемые производителем ОС апдейты;
•    если обновить операционную систему до новейшей версии по каким-либо причинам невозможно, организациям необходимо учесть это в своей модели угроз и отделить уязвимые узлы от остальной сети, по возможности сняв с них задачи, связанные с работой в интернете;
•    обеспечить защиту машин с устаревшими ОС современным решением, способным полноценно и эффективно на них работать. В этом может помочь продукт Kaspersky Embedded Systems Security, который эффективно работает даже на низкопроизводительном оборудовании и под управлением устаревших ОС;
•    если система позволяет, использовать передовые решения, снабженные технологиями поведенческого анализа и предотвращения эксплуатации уязвимостей, такие как Kaspersky Small Office Security для предпринимателей и микробизнеса, Kaspersky Security Cloud для малого и среднего бизнеса, а также Kaspersky Security для бизнеса — для компаний с более развитой IT-инфраструктурой. Эти решения помогают снизить риск эксплуатации незакрытых уязвимостей в поддерживаемых ими устаревших системах (Windows 7 и более ранних).