BMT-nin insan hüquqları üzrə ali komissarı Volker Türkün Azərbaycanın suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə qarşı qəsddə, terrorçuluqda, soyqırımında, başqa hərbi cinayətlər törətməkdə ittiham olunan "miatsum"çu ünsürlərin azadlığa buraxılmaları çağırışının arxasında konfliktlər yoluyla dünyanın bu və digər regionunda öz maraqlarını təmin etməyə çalışanların iradəsi durur. Çünki belə ağır cinayət törətməkdə suçlu bilinənlərin haqlarında hökm çıxarılmadan azadlığa buraxılmaları hay nasistlərini Qərbi Azərbaycanda, Qarabağla Şərqi Zəngəzurda törətdiklərinə bənzər yeni cinayətlərə və revanşizmə həvəsləndirməkdən, dünyanın digər yerlərində də onlara bənzərlərin hərəkətə keçmələri üçün presedent yaratmaqdan başqa yaxşı heç nə vəd etmir.
BMT Baş Assambleyasında İsrailin ABŞ ilə birgə Rusiyaya qarşı qətnamənin əleyhinə çıxması Ukraynadan daha cox İranda həyacan doğurmalıydı və Sergey Lavrovun Tehrana səfəri onu göstərir ki, elə doğurub da. Niyə?
Bu gün Xocalı soyqırımının törədilməsindən və törətdilməsindən 33 il keçir. Onu törədənlər bəllidir, hay nasistləri və cənab Prezidentin Xocalı şəhərində Soyqırımı Memorial Kompleksinin yaradılması haqqında dünənki Sərəncamında vurğulandığı kimi sovet ordusunun 366-cı alayı edib bu vəhşiliyi.
Zəfər parkları paytaxt Bakının ardınca digər şəhərlərimizdə də salınır və salınacaq ki, bu da tam təbiidir. Çünki bu zəfərin qazanılmasında Astaradan Balakənə, Qusardan Qazağa bütün Azərbaycan milləti əlindən gələni əsirgəməyib.
Ermənistanın keçmiş rəhbəri və Azərbaycanın əbədi bağışlamayacağı, hazırda Bakıda məhkəmələri gedən digər hərbi cinayətkarlar kimi bir gün qanun qarşısında cavab verəcək Robert Köçəryanın dünənki açıqlamalarına baxanda hiss edilir ki, bunların bir çoxu onun öz fikirləri deyil. O, hələ “maitsumçu”luğa başladıqları vaxtdan bağlı olduğu, tapşırıqlarını yerinə yetirdiyi gücün, daha dəqiqi oradakı bəlli çevrələrin tezislərini səsləndirir.
Baxıram, burada Prezident Trampın Rusiya-Ukrayna savaşıyla bağlı səsləndirdiyi fikirləri Moskvanın qələbəsi kimi təqdim etməyə çalışanlar, yaxud da vəziyyətin doğrudan da belə olduğunu düşünənlər var. Onlar bu duruma görə ABŞ və Ukraynanın dövlət başçılarını suçlandırırlar. Birincini ona görə ki, guya eyni dünyagörüşün daşıyıcıları olmaları səbəbindən o, Putinə güzəştə getməyə üstünlük verir. Bəziləri hətta konspiroloji "dərinliklər"ə baş vuraraq cənab Trampın Rusiyanın agenti olduğuna da eyham vururlar.
Yelisey sarayı Paşinyanla Makronun görüşü zamanı ikincinin “Ermənistanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəkləmək əzmində oldularını bir daha təsdiqlədiyini” bildirib.
Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın ABŞ-də Atlantik Şurada çıxış edərkən səsləndirdiyi fikrə diqqət edin: “Müstəqilliyin səviyyəsini yüksəltməyin düsturunun nədən ibarət olduğunu düşünəndə belə qənaətə gəldik ki, bu, daha az sayda ölkədən asılılığı daha çox sayda ölkədən asılılıqla əvəz etmək deməkdir".
Avropa Birliyinin Ermənistandakı "mülki" missiyasının orada qalmasının 2027-ci il fevralın 19-dək uzadılması o deməkdir ki, başında Makron Fransasının durduğu çevrələr bizim regiondakı indiki vəziyyətin ən azından daha iki il dəyişməməsinə çalışırlar.
Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev yanvarın 28-də nəqliyyat məsələlərinə həsr olunmuş müşavirədəki çıxışında Zəngəzur dəhlizindən danışarkən bizə qarşı edilən bir sıra ədalətsizlikləri xatırlatdı ki, bu da səbəbsiz deyil. Həmən ədalətsizlikləri edənlərin son zamanlardakı davranışlarından da görürük ki, deyəsən əvvəlki xislətləri yenə qalmaqdadır.
Demək, dünənki anlaşmaya görə Ermənistan Yaxın Şərqdə ABŞ-nin İŞİD-ə qarşı koalisiyada yer alacaq. Başqa sözlə desək, bir vaxt Rusiya hərbi kontingentinin tərkibində Suriyada Bəşər Əsəd rejimini qoruyan hay hərbçiləri indi Sem dayının qanadları altında PKK-YPG ilə birgə guya digər bir terror qruplaşmasına qarşı vuruşacaqlar.