“Qarabağda yeni iqtisadiyyat quruculuğu: Ağdamdan inkişaf impulsları” mövzusunda Beynəlxalq konfransı keçiriləcək
05.08.2021
16-17 Sentyabr 2021-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Ağdam rayonu üzrə Xüsusi Nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi, Qarabağ Dirçəliş Fondu və AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun iştirakı ilə “Qarabağda yeni iqtisadiyyat quruculuğu: Ağdamdan inkişaf impulsları” mövzusunda Beynəlxalq elmi-praktik konfransı baş tutacaq. Qeyd edək ki, konfransın plenar iclası Ağdamda, digər iclasları isə onlayn qaydada keçiriləcək.
2 günlük konfrans zamanı:
- Ağdamda yeni iqtisadiyyat quruculuğu: iqtisadi potensial, prioritetlər, gözləntilər;
- Ağdamın və bütövlükdə Qarabağın təbii resursları və yaşıl enerji potensialı;
- Qarabağda iqtisadiyyatın ənənəvi və qeyri-ənənəvi sahələri arasında müvazinət;
- Məcburi köçkünlərin Ağdama və bütövlükdə Qarabağa qayıdışı; - istiqamətlərində müzakirələr aparılacaq.
Konfransın məqalə və tezislər toplusu nəşr ediləcək. Nəşr olunacaq məlumatlar Azərbaycan, türk, rus, ingilis dillərində və elektron formada qəbul olunur.
Məqalə və tezislərin aşağıda göstərilən tələblərə uyğun qaydada tərtib edilməsi və məqalə mətnlərində qeyd olunan bölmələrin olması əsas şərtdir:
- Microsoft Word (A4) formatında, Times New Roman şriftilə (hərflərin ölçüsü - 12; sətirlərarası interval - 1,15; kənardan məsafələr: soldan - 3 sm, sağdan - 1 sm, yuxarı və aşağı 2 sm);
- Məqalənin həcmi 15 000-20 000 , tezislərin həcmi 2 000-2 500 işarə arasında olmalıdır;
- Məqalənin adı böyük hərflərlə, tünd (bold), 12 şriftlə; müəllifin (müəlliflərin)
soyadı, adı, atasının adı (tam şəkildə), 12 şriftlə; müəllifin (müəlliflərin) elmi dərəcəsi, elmi adı, işlədiyi və ya təhsil aldığı (doktorant və dissertantlar üçün) müəssisənin adı, elektron ünvanı, əlaqə nömrəsi – yeni sətirdə,11 şriftlə, məqalənin xülasəsi – maksimum 1 000 işarədən ibarət olmaqla 11 şriftlə yazılmalıdır. Ədəbiyyat siyahısı əlifba sırası ilə 11 şriftlə yığılmalıdır.
- Problemin qoyuluşu (yaxud Giriş);
- Təhlil və qiymətləndirmə;
- Nəticə və təkliflər.
Məqalələr 10 sentyabr 2021-ci il tarixindən gec olmayaraq agdam@pa.gov.az elektron ünvanına göndərilməlidir. Bildirək ki, göstərilən tarixə qədər göndərilməyən və Konfransın elmi istiqamətlərinə uyğun gəlməyən məqalə və tezislər qəbul edilməyəcəkdir.
Əlaqə üçün: +99412 5999997 (Fidan Axundova, AR Prezidentinin Ağdam rayonu üzrə Xüsusi Nümayəndəliyinin əməkdaşı)

Состоится международная научно-практическая конференция на тему «Построение новой экономики в Карабахе: импульсы развития из Агдама»
05.08.2021
16-17 сентября состоится международная научно-практическая конференция на тему «Построение новой экономики в Карабахе: импульсы развития из Агдама».
Мероприятие пройдет при участии Спецпредставительства Президента Азербайджанской Республики в Агдамском районе, Министерства экономики Азербайджана, Фонда Возрождения Карабаха и Института экономики НАНА.
Пленарное заседание конференции состоится в Агдаме, остальные встречи пройдут в режиме онлайн.
В течение двух дней конференции планируются обсуждения на следующие темы:
- Построение новой экономики в Агдаме: экономический потенциал, приоритеты и ожидания;
- Потенциал природных ресурсов и «зеленой энергии» в Агдаме и во всем Карабахе;
- Баланс между традиционными и нетрадиционными секторами экономики в Карабахе;
- Возвращение вынужденных переселенцев в Агдам и Карабах в целом.
Будет опубликован сборник статей и тезисов конференции. Информация для публикации принимается в электронном виде на азербайджанском, турецком, русском, английском языках.
Главное условие – статьи и тезисы должны быть составлены в соответствии со следующими требованиями:
- Текст должен быть отправлен в формате Microsoft Word (A4), с использованием шрифта Times New Roman (размер шрифта – 12; межстрочный интервал – 1,15; поля: левое поле 3 см, правое – 1 см, верхнее и нижнее – 2 см);
- Объем статьи должен составлять 15-20 тысяч знаков, объем тезиса 2 – 2,5 тысяч знаков;
- Название статьи должно быть написано заглавными буквами, жирным шрифтом 12 размера;
Необходимо указать полное имя, фамилию и отчество автора (или авторов) шрифтом 12 размера; ученую степень автора (или авторов), название учреждения, в котором автор работает или учится (для докторантов и диссертантов), а также адрес электронной почты, контактный телефон.
С новой строки должна быть предоставлена аннотация статьи, объемом не более 1 тысячи знаков, 11 шрифтом. Список использованной литературы должен быть написан в алфавитном порядке, также 11 шрифтом.
Тексты статей должны содержать следующие разделы:
- Постановка проблемы (Введение);
- Анализ и оценка;
- Результаты и предложения.
Статьи и тезисы принимаются до 10 сентября на электронный адрес agdam@pa.gov.az
Тексты, полученные позже указанного срока и не соответствующие научным направлениям конференции, приняты не будут.
Контактное лицо: Фидан Ахундова, сотрудник Спецпредставительства Президента Азербайджанской Республики в Агдамском районе. Номер для связи: +994 (12) 5999997.