Səhiyyə Nazirliyi valideynlərə müraciət edib
“Risk qrupuna aid olan xroniki xəstəliklərdən əziyyət çəkən (piylənmə, immunçatışmazlığı, ürək qüsuru və xroniki ağciyər xəstəliyi və s.) 12 yaşın üzərində olan uşaqların koronavirusa qarşı peyvənd olunması məsləhətdir. Təbii ki, bu, tövsiyə xarakterlidir”.
Visiontv.az xəbər verir ki, bunu Səhiyyə Nazirliyinin Səhiyyənin Təşkili şöbəsinin məsləhətçisi Aynurə Zeynalova deyib.
Nazirlik rəsmisi bildirib ki, hər iki valideynin razılığı əsasında da 12 yaşın üzərində olan uşaqların koronavirusa qarşı peyvəndlənməsi həyata keçirilə bilər: “Onlara “Pfizer” vaksininin vurulması tövsiyə edilir. Çünki ölkədə istifadə olunan digər peyvəndlər barədə araşdırmalar hələ tam başa çatmayıb. Peyvənd vurulan uşaqlarda əks-göstəriş və ya digər yan təsirlər böyüklərdəki kimidir. Peyvəndlənmə pandemiya dönəmini keçmək üçün vacib amildir”.

Минздрав обратился к родителям детей, входящих в группу риска
"Детям старше 12 лет, входящим в группу риска и страдающим хроническими заболеваниями (ожирение, иммунодефицит, пороки сердца и хронические заболевания легких и т. д.) рекомендуется сделать прививку от коронавируса. Естественно, это носит рекомендательный характер".
Как передает Visiontv.az, об этом сообщила консультант отдела организации здравоохранения Минздрава Айнура Зейналова.
По словам представителя министерства, вакцинация детей старше 12 лет от коронавируса может быть проведена на основании согласия обоих родителей: “Их рекомендуется привить вакциной Pfizer. Потому что исследования других вакцин, используемых в стране, еще не завершены. Противопоказания или другие побочные эффекты у привитых детей такие же, как и у взрослых. Вакцинация является важным фактором для преодоления периода пандемии".