"Struktur dəyişikliyi interneti daha keyfiyyətli, əlçatan edəcək" - Elvin Abbasov
Prezident İlham Əliyevin oktyabrın 11-də imzaladığı fərmanı dövlət başçısının 6 dekabr 2016-cı il tarixli fərmanı ilə təsdiqlənmiş "Telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nə uyğun olaraq təkmilləşmə mərhələlərinin ardıcıllığı hesab edə bilərik”. Visiontv.az bildirir ki, bunu İKT üzrə ekspert Elvin Abbasov Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin bazasında Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin yaradılmasını şərh edərkən deyib.
Xatırladaq ki, sözügedən fərmana əsasən, yeni nazirliyin tərkibində 4 publik hüquqi şəxs fəaliyyət göstərəcək. Bunlar Rəqəmsal İnkişaf və İnnovasiya Agentliyi (1), İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyi (2), Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (3), Dövlət Dəniz və Liman Agentliyidir (4).
E.Abbasov hesab edir ki, bu dəyişiklik qurumun fəaliyyətinin hər sahədə yeni mərhələlərə keçidini təmin edəcək, rəqəmsallaşmanın tətbiq sahəsinin genişlənməsinə töhfə verəcək: “Əsas hədəflərdən biri mühitin münbitləşməsi, sağlam rəqabət üçün əlverişli şəraitin formalaşmasıdır. Bu istiqamətdə atılan bütün addımlar gələcəyə hədəflənmiş geniş miqyaslı layihələrin uğurla nəticələnməsində böyük rol oynayacaq.
Birləşmələr fonunda yaranacaq Rəqəmsal İnkişaf və İnnovasiya Agentliyinin də üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Rəqəmsal transformasiyanın sürətləndirilməsini, xidmət və keyfiyyətin müasir standartlara çatdırılmasını təmin etmək kimi bir sıra böyük öhdəliklər bu agentliyin vəzifələri sırasındadır. Düşünürəm ki, rəqəmsal hökumətin inkişafını, bu istiqamətlərdə yaranacaq məhsulların səmərəliyini və fəaliyyətlərin təşkilini yeni agentliyin əsas missiyası hesab etmək olar.
Bu dəyişiklik həm də interneti daha keyfiyyətli, əlçatan edəcək. Nazirliyin internetlə bağlı 2024-cü ilə olan hədəfinə çatacağını, bu istiqamətdə dövlət-özəl sektoru tərəfdaşlığı ilə apardığı layihənin uğurla başa çatacağını demək olar”.

Эксперт Эльвин Аббасов: Структурные изменения сделают интернет более качественным и доступным
Подписанный президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым 11 октября указ можно считать очередным этапом процесса совершенствования сферы ИКТ в соответствии со "стратегической дорожной картой по развитию телекоммуникаций и информационных технологий", утвержденной указом главы государства от 6 декабря 2016 года.
Об этом заявил эксперт по ИКТ Эльвин Аббасов, комментируя создание Министерства цифрового развития и транспорта на базе Министерства транспорта, связи и высоких технологий.
Напомним, что, согласно указу, в составе нового министерства будут действовать 4 юридических лица публичного права. Это Агентство цифрового развития и инноваций, Агентство информационно-коммуникационных технологий, Агентство наземного транспорта, Госагентство морского и портового транспорта.
Э.Аббасов считает, что это изменение обеспечит переход к новым этапам деятельности структуры во всех сферах, будет способствовать расширению цифровизации: "Одной из основных целей является формирование благоприятных условий для здоровой конкуренции. Все шаги, предпринятые в этом направлении, сыграют большую роль в успешном завершении масштабных проектов, нацеленных на будущее.
На Агентство цифрового развития и инноваций также ложится большая ответственность. В обязанности этого агентства входит выполнение ряда крупных обязательств, таких как ускорение цифровой трансформации, обеспечение соответствия услуг и качества современным стандартам. Я думаю, что развитие цифрового правительства, эффективность новых продуктов в этом направлении можно считать основной миссией нового агентства.
Это изменение также сделает интернет более качественным и доступным. Министерство достигнет своих целей в области развития интернета к 2024 году и успешно завершит проект в этом направлении".