İndoneziya gəncliyi Azərbaycan hökumətinə öz dəstəyini bildirib
İndoneziya Gənclər Şurası və İƏT İndoneziya Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı, İslam Əməkdaşlıq Gənclər Forumunun Avrasiya üzrə Regional Mərkəzinin (İƏGF-ARM) dəstəyi, eləcə də İndoneziya Respublikasının Xalq Məşvərətçi Assambleyası tərəfdaşlığı ilə 30-31 iyul tarixlərində İndoneziyanın qanunverici orqanının (Majelis Permusyawaratan Rakyat Republik Indonesia) binasında İƏT-in İqtisadi və Ticarət Əməkdaşlığı üzrə Daimi Komitənin (COMCEC) sessiyasını simulyasiya edən İƏT Modeli konfransı keçirilib.  Qeyd etmək lazımdır ki, konfrans iki aya yaxın davam edən İƏT Modeli Beynəlxalq Münasibətlər Akademiyasının yekunu olaraq baş tutub.
İndoneziyanın aparıcı universitetlərindən 50-dən çox tələbənin qatıldığı simulyasiya oyunları “İqtisadi Canlanma: Covid-19 pandemiyasının nəticələri” mövzusu üzrə ətrafında baş tutub. 2022-ci ilin noyabrında Bali adasında keçiriləcək və “Birgə bərpa, daha güclü bərpa” mövzusunun əsas olacağı “Böyük iyirmiliyin” növbəti sammitinə ev sahibliyi edəcək İndoneziyanın bir sıra aparıcı nazirlik və dövlət qurumlarının nümayəndələri İƏT Modeli simulyasiya oyunlarının açılış və bağlanış mərasimində iştirak ediblər.
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən İƏGF-ARM-nin Baş direktor vəzifələrini icra edən Vüsal Qurbanov təmsil etdiyi qurumun təşəbbüsü ilə artıq 2011-ci ildən bu yana həm milli, həm də beynəlxalq səviyyədə keçirilən İƏT Modeli tədbirlərinin əhəmiyyətindən danışaraq, bu proqramın İƏT məkanında gənclərin liderlik qabiliyyətinin güclənməsində oynadığı rolu xüsusi vurğulayıb, o cümlədən, müsəlman gənclər arasında birliyə, diplomatik bacarıqların artmasına yönələn bu kimi tədbirləri gələcəkdə də dəstəklənməsinin vacibliyini qeyd edib.
Açılış mərasimində o cümlədən, İndoneziya Xalq Məşvərət Assambleyasının spiker müavini Hidayət Nur Vahid, Parlamentlərarası Əməkdaşlıq Komitəsinin sədr müavini Mərdani Əli Sera, İndoneziyanın Turizm və Kreativ İqtisadiyyat naziri Sandiaqa Səlahuddin Uno, İndoneziyanın Kooperativlər Kiçik və Orta Müəssisələr üzrə nazirinin baş müşaviri Rulli Nuryanto, İndoneziya Milli Polisinin nümayəndəsi Mayndra Eka Vardhana, İndoneziya İnsan İnkişafı və Mədəniyyət nazirliyində müavin köməkçisi doktor Katiman, İndoneziya Gənc 20-liyin həmsədri Budi Suqandi, İƏT Modeli layihəsinin layihə koordinatoru Ellena Panqestu Kavarera, İƏT İndoneziya Gənclər Təşkilatının sədri Astrid Nadya Rizqita, İndoneziya Gənclər Şurasının sədri və İƏGF-nin Avrasiya üzrə vitse-prezidenti Tantan Taufiq Lubis,  İndoneziya Xarici İşlər Nazirliyində Sosial Mədəniyyət və İnkişaf etməkdə olan Ölkələr üzrə Beynəlxalq Təşkilatın direktoru Penni Devi Herasati, İndoneziya İnsan İnkişafı və Mədəniyyət nazirliyinin əməkdaşı Maman Vicaya təbrik nitqləri ilə çıxış edərək təbdir iştirakçılarına uğurlar arzu ediblər. İƏT İndoneziya Gənclər Təşkilatının sədri Astrid Nadya Rizqita öz çıxışında İndoneziya dövlət rəsmilərinə, səfirlərə, eləcə də İƏGF-ARM-ə bu tədbirə göstərdiyi dəstəyə görə xüsusi təşəkkürünü bildirib.
İndoneziya İƏT Modeli-2022-nin bağlanış mərasimində çıxış edən İndoneziya Gənclər və İdman Nazirliyinin əməkdaşları Esa Sukmavicaya və professor Faisal Abdullah, İndoneziya Müdafiə Universitetində Texnologiya fakültəsinin dekanı Pujo Vidodo, İndoneziya Xarici İşlər Nazirliyində Sosial Mədəniyyət və İnkişaf etməkdə olan Ölkələr üzrə Beynəlxalq Təşkilatın koordinatoru Ari Aprianto, Pakistanın, Nigeriyanın və Mərakeşin İndoneziyadakı səfirləri Məhəmməd Həssən, Usman Ari Ogah və Ouadia Benabdellah, çıxış edərək tədbirin uğurla bitdiyinə öz ümidlərini ifadə ediblər, o cümlədən, bu proqramın bütün İƏT məkanını əhatə etməsinin vacibliyini xüsusi vurğulayıblar.
Tədbirin yekun sənədi olaraq qəbul olunan qətnamədə İƏT üzv ölkələrinə, beynəlxalq inkişaf agentliklərinə və beynəlxalq maliyyə institutlarına azad olunmuş Qarabağa investisiya yatırmağa çağırış edilib, o cümlədən, erməni işğalı nəticəsində dağıdılmış ərazilərin bərpası işində Azərbaycan hökumətinə dəstək ifadə olunub.
Qeyd etmək lazımdır ki, İndoneziyanın Gənclər və İdman Nazirliyi bu proqrama öz dəstəyini göstərib.
İƏT Modeli – Beynəlxalq Münasibətlər akademiyası proqramının əsas məqsədləri İƏT məkanında gənclərin beynəlxalq əməkdaşlığının güclənməsinə dəstək vermək, gənclərin və gənclər təşkilatları rəhbərlərinin və üzvlərinin diplomatiya, idarəetmə, kommunikasiya sahəsində yeni bilik və təcrübə əldə etməsinə yardım etməkdir.
Bu il ərzində proqram Tatarıstan Respublikası, Pakistan, eləcə də Mərkəzi Asiyanın bir sıra ölkələrində uğurla həyata keçirilib.

Молодежь Индонезии выразила свою поддержку азербайджанскому правительству
При организации Молодежного Совета Индонезии и Молодежной Организации ОИС Индонезии, при поддержки Евразийского Регионального Центра Молодежного Форума Организации Исламского Сотрудничества (ЕРЦ Молодежного Форума ОИС), а также при партнерстве Народной Совещательной Ассамблеи Индонезии 30-31 июля сего года в здании законодательного органа (Majelis Permusyawaratan Rakyat Republik Indonesia) страны состоялась Конференция Модели ОИС, которая симулировала сессию Постоянного Комитета по Экономическому и Торговому Сотрудничеству ОИС (COMCEC). Следует отметить, что конференция является итоговым мероприятием т.н. «Модели ОИС – Академия международных отношений», которая длилась два месяца.
В симуляционных играх, которые прошли по теме «Экономическое восстановление: Итоги пандемии Covid-19», приняли участие более 50 студентов из ведущих университетов Индонезии. На церемониях открытия и закрытия мероприятия приняли участие представители ряда министерств и госорганов Индонезии, которая в качестве принимающей страны организует следующий саммит «Большой Двадцатки» в ноябре этого года на острове Бали под темой «Совместное восстановление, более сильное восстановление».
На церемонии открытия конференции выступил исполняющий обязанностей директора ЕРЦ Молодежного Форума ОИС Вусал Курбанов, который рассказал о важности проведения Модели ОИС как на национальном, так и на международном уровнях, стартующей с 2011 года по инициативе Центра. В частности, он отметил, что эта программа играет важную роль в повышении лидерских способностей молодежи в ареале ОИС, «Проведение подобного рода мероприятий необходимо, которые служат солидарности и повышению дипломатических качеств среди мусульманской молодежи» - добавил В.Курбанов.
На церемонии открытия приветственными речами выступили заместитель спикера Народной Совещательной Ассамблеи Хидаят Нур Вахид, заместитель председателя Межпарламентского Комитета по Сотрудничеству Мардани Али Сера, министр Туризма и Креативной Экономики Индонезии Сандиага Салахуддин Уно, главный советник министра по Кооперативам и Малых и Средних Предприятий Индонезии Рулли Нурянто, представитель Национальной Полиции Индонезии Майндра Эка Вардхана, помощник заместителя в министерстве Человеческого Развития и Культуры Индонезии доктор Катиман, сопредседатель Молодежной Двадцатки страны Буди Суганли, координатор проекта Модели ОИС Эллена Пангесту Карквера, председатель Молодежной Организации Индонезии ОИС Астрид Надя Ризгита, председатель Молодежного Совета Индонезии и вице-президент Молодежного Форума ОИС по азиатскому региону Тантан Тауфик Лубис, директор Международной Организации по Социальной Культуре и Развивающимся Странам при МИД-е Индонезии Пенни Деви Херасати и представитель министерства Культуры и Человеческого Развития Маман Виджая, которые пожелали успехов участникам. Председатель Молодежной Организации Индонезии ОИС Астрид Надя Ризгита в своем выступлении выразила особую благодарность официальным лицам страны, послам, а также ЕРЦ Молодежного Форума ОИС за поддержку программы.
На церемонии закрытия конференции выступили представители министерства Молодежи и Спорта Индонезии Эса Сукмавиджая и профессор Файсал Абдулла, декан Технологического факультета Университета Обороны Индонезии Пуджо Видодо, послы Пакистана, Нигерии и Марокко в Индонезии Мохаммед Хассан, Усман Ари Огах и Оуадиа Бенабдаллах, которые выразили свою надежду в успешном завершении этой программы.
Следует отметить, что в итоговой резолюции есть призыв к членам-странам ОИС, международным агентствам развития и международным финансовым институтам инвестировать в освобожденные территории Карабаха и оказать поддержку правительству Азербайджана в деле восстановления разрушенных впоследствии армянской агрессии территорий.
Министерство Молодежи и Спорта Индонезии также оказало поддержку этой программе.
Следует отметить, что основными целями данного проекта являются усиление международного сотрудничества среди молодежи в пространстве ОИС, а также оказание помощи руководителям и представителям молодежных организаций в приобретении знаний и опыта в области дипломатии, менеджмента, коммуникации.
В течение этого года программа была осуществлена в Республики Татарстан, Пакистане и в некоторых странах Центральной Азии.