Əlaqələndirmə Qərargahının növbəti iclası keçirildi - FOTO
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli üçün Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 24 noyabr tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının növbəti - 4-cü iclası keçirilib. Visiontv.az xəbər verir ki, iclası açan Qərargahın rəhbəri, Prezident Administrasiyasının rəhbəri Samir Nuriyev Qərargahın fəaliyyətini dövlət başçısının işğaldan azad olunmuş ərazilərdə quruculuq işlərinin aparılması üzrə müəyyənləşdirdiyi strateji istiqamətlərə və tapşırıqlara uyğun olaraq həyata keçirdiyini qeyd edib.
Qərargahın rəhbəri bildirib ki, ötən həftə yerli və xarici media nümayəndələri üçün keçirilmiş mətbuat konfransı zamanı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa və yenidənqurma işlərinin ölkəmiz üçün taleyüklü məsələ olduğunu xüsusi olaraq vurğulayıb.
İclasda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həlledici əhəmiyyət kəsb edən minalardan təmizləmə, ölkə vətəndaşlarının qayıdışı, enerji təminatı və xüsusilə də “Yaşıl enerji” məsələləri, şəhərsalma və nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı üçün qısa və uzunmüddətli planlar, “Ağıllı kənd” konsepsiyasının tətbiqi üzrə məruzələr dinlənilib və müvafiq təlimatlar verilib.
İclasda dövlətimizin başçısının tapşırıqlarına uyğun olaraq işlərin planlı və ardıcıl surətdə aparılmasının vacibliyi vurğulanıb.

В Азербайджане прошло очередное заседание Координационного штаба
Состоялось очередное, четвертое по счету, заседание Координационного штаба, созданного Распоряжением Президента Азербайджана от 24 ноября 2020 года для централизованного решения вопросов на освобожденных территориях. Как сообщает в среду Visiontv.az, открывая заседание руководитель Штаба, глава Администрации Президента Самир Нуриев отметил, что штаб осуществлял свою деятельность в соответствии с поставленными главой государства стратегическими направлениями и задачами по ведению созидательных работ на освобожденных территориях.
Самир Нуриев сообщил, что на состоявшейся на прошлой неделе пресс-конференции для представителей местных и иностранных СМИ Президент Азербайджана Ильхам Алиев особо подчеркнул, что восстановительные и реконструкционные работы на освобожденных территориях являются судьбоносным вопросом для нашей страны.
В ходе заседания были представлены краткосрочные и долгосрочные планы по разминированию освобожденных территорий, возвращению граждан, энергообеспечению, в частности по "Зеленой энергетике", развитию градостроительства и транспортной инфраструктуры. Кроме того, были заслушаны доклады по применению концепции "Умное село", даны соответствующие инструкции.
На заседании была отмечена важность планомерного и последовательного проведения работ в соответствии с поручениями главы государства.