DTX xaricdə qanunsuz silahlı birləşmələrə qoşulanlara qarşı əməliyyat keçirdi
Bildirilib ki, DTX tərəfindən aparılmış araşdırmalar nəticəsində Azərbaycan vətəndaşları - 1976-cı il təvəllüdlü Hüseynov Seymur Əliş oğlunun və 1970-ci il təvəllüdlü Novruzbəyov Elxan Əmənulla oğlunun ölkəni tərk edib əvvəlcə İranın Tehran şəhərinə, oradan isə qanunsuz silahlı birləşmələrin tərkibinə daxil olmaq üçün qeyri-leqal yolla digər xarici dövlətlərin ərazisinə keçərək cinayətkar dəstələrə qoşulmaqla onların tərkibində döyüş təlimlərində və silahlı münaqişələrdə iştirakına dair əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
İstintaq müddətində məlum olub ki, S.Hüseynov “Abuzər” ləqəbli şəxsin, E.Novruzbəyov isə Qasımov Vüsal Qəzənfəroviçin rəhbərlik etdiyi, qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan qanunsuz silahlı birləşmələrin tərkibinə daxil olublar.
Faktla bağlı DTX-də istintaqı aparılan cinayət işi üzrə hər iki şəxs Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 279.1-ci (Azərbaycandan kənarda qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin fəaliyyətində iştirak etmə) maddəsi ilə təqsirli bilinərək məsuliyyətə cəlb olunub.

СГБ: Вступившие в незаконные вооруженные формирования лица привлечены к ответственности
Служба госбезопасности (СГБ) привлекла к ответственности лиц, вступивших в незаконные вооруженные формирования в зарубежных странах.
Как сообщает Visiontv.az со ссылкой на сайт СГБ, в результате проведенного службой расследования, были выявлены обоснованные подозрения в том, что граждане Азербайджана Гусейнов Сеймур Алиш оглу (1976 г. р.) и Новрузбеков Эльхан Аменулла оглу (1970 г. р.) покинули страну и прибыли в город Тегеран Исламской Республики Иран, а затем нелегальным путем перебрались на территорию других иностранных государств для участия в составе незаконных вооруженных формирований.
В ходе следствия выявлено, что С.Гусейнов вступил в ряды незаконного вооруженного формирования, возглавляемого человеком по прозвищу "Абузяр", а Э.Новрузбеков в ряды возглавляемого Вусалом Гасымовым вооруженного формирования.
Задержанные привлечены к ответственности по статьям 12.1 и 279.1 (участие в деятельности вооруженных формирований за пределами Азербайджана) УК АР.